Technologie čištění oceánů

Technologie čištění oceánů

Jedním ze zásadních enviromentálních problémů planety je znečištění oceánů. Podle některých odhadů by při stejné rychlosti znečištění bylo být v roce 2050 více plastového odpadu než ryb. V dnešní době tato hodnota překračuje 150 milionů plastových produktů. To má fatální dopad převážně na mořské živočichy, kteří menší odpadky požírají, vstřebávají do svého těla toxické látky, hynou nebo je dále konzumují lidé. Dobrou zprávou je že fungují organizace, které se snaží zbavovat oceán odpadu nebo zabránit odpadu se do oceánu vůbec dostat. Jednou z nejznámějších je nizozemská firma The Ocean Cleanup.

The Ocean Cleanup

Jedná se o neziskovou ekologickou organizaci v Nizozemsku. Vznikla v roce 2013 a jeho zakladatelem je Boyan Slat. Vyvíjejí technologii pro sběr odpadu v oceánech. Konstrukce má tvar písmene U tvořící z trubek a v její spodní zahnuté části je síť, která je schopna pojmout až 10 tisíc kilogramů odpadu. Původní stará konstrukce fungovala na základě pasivního pohybu na hladině, ale to s sebou neslo nepříjemnosti jako vysypání nasbíraného odpadu. Dnešní novější model je tažen dvěma loděmi a ty tak můžou směřovat k více znečištěným místům. Cílem této organizace je zbavit oceán až o 90% odpadu do roku 2040.

Bohužel tato technologie má jednu nevýhodu, kvůli které má řadu odpůrců. Tím je veliká spotřeba fosilních paliv pro funkci lodí. ?Jakmile se plast dostane na otevřené moře, je akce finančně velmi náročná. Spotřeba fosilních paliv nutných k tomu, aby se zařízení dostalo zpátky, je opravdu vysoká,? říká Miriam Goldstein, ředitelka oceánské politiky think-tanku Center for American Progress. Slat je ale odhodlaný pokračovat ve své vizi čistých oceánů a řekl že plánuje vytvořit,, menší flotilu? pro splnění daného cíle.

Ačkoliv se organizace výhradně zaměřuje na oceány tak v roce 2019 se začala hrnout i do čistění v říčních tocích a to pomocí katamaránů, které dostali název The Interceptor. Organizace by chtěla do konce roku 2025 pokrýt až tisíc řek jako prevence znečištění oceánů. Hlavní priorita padne na řeky v Asii.

Autorka: Adéla Křížová

Zdroj: [Nové čisticí zařízení by mohlo zbavit Tichý oceán plastů] In: wave.rozhlas.cz [online]. 21.10.2021 [cit. 2022-8-2]

Zdroj: [Plasty v oceánech: fakta, důsledky a nová opatření] In: Europarl.europa.eu [online]. 26. března 2021 [aktualizováno]. [cit. 2022-8-2]

Zdroj obrázku: [Konstrukce na sběr odpadu] In: CzechCrunch.cz [online] 21. prosince 2020 [cit. 2022-8-2].

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů