Vědci z CEITECu objevili dosud neznámý proces při vývoji rostlin

Vědci z CEITECu objevili dosud neznámý proces při vývoji rostlin

Dosud neznámý proces, který ovlivňuje aktivaci některé sady genů při vývoji rostlin, objevili vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Vzhledem k tomu, že nově objevený proces souvisí s produkcí semen, mohl by v budoucnu otevřít nové možnosti pro vývoj plodin lépe uzpůsobených změnám životního prostředí. CEITEC o objevu informoval v tiskové zprávě.


Na výzkumu pracovali buněční biologové Albert Cairó a Karel Říha. Proces, který jako první objevili, se odehrává na konci meiózy, tedy specializovaného buněčného dělení, které je nezbytné pro pohlavní rozmnožování rostlin a umožňuje vývoj zárodečných buněk a pylu.

"Nyní víme, že buňka obsahuje nejen tradiční organely ohraničené membránou, ale mnoho molekulárních procesů se odehrává uvnitř méně definovaných bezmembránových organel, nazývaných biokondenzáty. Během posledních deseti let začala věda rozpoznávat význam těchto biokondenzátů," uvedl Cairó s tím, že objev jeho týmu ukazuje funkci těchto biokondenzátů na konci meiózy.

Primárním posláním laboratoře Karla Říhy je osvětlit základní biologické procesy úzce spojené s rozmnožováním rostlin a tvorbou semen, což se u mnoha plodin promítá do výnosu. "Výsledky našeho výzkumu ukazují, že biomolekulární kondenzáty hrají důležitou roli v rozmnožování rostlin a jejich chování je také ovlivňováno stresovými podněty. Je tedy zřejmé, že náš objev může ukázat na nové strategie vedoucí k vývoji kultivarů plodin, které jsou lépe uzpůsobeny rychle se měnícím klimatickým podmínkám," dodal Cairó.

Výzkum trval osm let a pro studium rostlinné meiózy, které je obzvlášť komplikované, museli vědci vyvinout vlastní metodu pro sledování tohoto procesu v reálném čase. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Science.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů