Úterý, 29. listopadu 2022

3. října - Světový den stanovišť

Města a místní samosprávy hrají hlavní roli v reakci na krize a mimořádné události, stejně jako při plánování inkluzivní, odolné a zelené budoucnosti. Abychom připravili městské oblasti na budoucí katastrofy, musíme začít městy. Místní akce a místní implementace Cílů udržitelného rozvoje jsou tedy důležitější než kdy jindy.

3. října 2022
3. října - Světový den stanovišť

V roce 1985 vyhlásila Organizace spojených národů první říjnové pondělí každého roku jako Světový den přírodních stanovišť. Cílem je zamyslet se nad stavem našich obcí a nad základním právem všech na přiměřené přístřeší. Má také světu připomenout jeho kolektivní odpovědnost za budoucnost lidského prostředí.

Letošní Světový den přírodních stanovišť 2022 (WHD 2022) se snaží upozornit na rostoucí nerovnosti a zranitelnosti, které se zhoršily v důsledku trojitých krizí ,,C" - COVID-19, klimatu a konfliktů. Proto se v rámci tématu ,,Mind the Gap. Leave No One and Place Behind" (Všimni si mezery. Nenechme nikoho pozadu) zabývá především problémem rostoucí nerovnosti a výzev ve městech a lidských sídlech.

Pandemie a nedávné konflikty zvrátily roky pokroku dosaženého v boji proti chudobě, což vedlo ke vzniku nových chudých lidí - těch, kteří by bez pandemie opustili chudobu, ale zůstali chudými, a těch, kteří upadli do chudoby v důsledku pandemie. Podle zprávy UN-Habitat's World Cities Report byl počet postižených lidí v roce 2020 mezi 119 a 124 miliony a mezi 143 a 163 miliony v roce 2021. Řešení městské chudoby a nerovnosti se stalo naléhavou globální prioritou.

Ocenění Scroll of Honor

Cena Habitat Scroll of Honor byla vyhlášena programem OSN pro lidská sídla v roce 1989. V současnosti je nejprestižnějším oceněním lidských sídel na světě. Jeho cílem je ocenit iniciativy, které významně přispěly v různých oblastech, jako je poskytování přístřeší, upozorňování na neutěšenou situaci bezdomovců, vedoucí postavení při rekonstrukci po konfliktu a rozvoj a zlepšování lidských sídel a kvality městského života.

Zdroj: https://www.un.org/en/observances/habitat-day

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů