Ekologičtí aktivisté ve Francii vyplnili golfové jamky cementem

14. srpna 2022
Ekologičtí aktivisté ve Francii vyplnili golfové jamky cementem

Ekologičtí aktivisté v jižní Francii vyplnili golfové jamky cementem na protest proti výjimkám z omezení na spotřebu vody, které v době extrémního sucha platí pro golfová hřiště. Zatímco v nejhůře postižených obcích nemohou obyvatelé zalévat zahrady ani mýt auta, golfová hřiště byla celostátních omezení ušetřena, píše zpravodajský web BBC.

Skupina aktivistů bojujících za ochranu klimatu se zaměřila na golfová hřiště v okolí Toulouse. Golf přitom označila za volnočasovou aktivitu pro "nejprivilegovanější".

Výjimka z omezení na spotřebu vody pro golfová hřiště vyvolala kritiku, jelikož se 100 francouzských vesnic potýká s nedostatkem pitné vody. Podle představitelů golfové federace by golfové greeny bez vody do tří dnů uschly.

"Golfové hřiště bez greenu je jako kluziště bez ledu," řekl zpravodajskému webu France Info Gérard Rougier z Francouzské golfové federace. Dodal, že na golfových hřištích v celé zemi pracuje 15.000 lidí.

Nedávná protestní akce byla zaměřena na hřiště ve městech Vieille-Toulouse a Blagnac. Přihlásila se k ní místní pobočka hnutí Extinction Rebellion. Aktivisté v petici napsali, že výjimka pro golfová hřiště dokládá, že "ekonomické šílenství má přednost před ekologickým rozumem".

Omezení na spotřebu vody jsou vyhlašována celostátně, ale jejich vymáhání je v kompetenci místních úřadů. Zatím se od nich odchýlila pouze jedna oblast, departement Ille-et-Villaine v západní Francii, který zalévání golfových hřišť zakázal.

Zelený starosta jihovýchodního města Grenoble Éric Piolle výjimku kritizoval slovy: "Nadále chráníme bohaté a mocné."

Některá omezení pro golfová hřiště platí. Zalévat se musí v noci, a to maximálně 30 procenty obvyklého objemu vody.

Některé části řeky Loiry prakticky vyschly. Ve dvou třetinách Francie byl vyhlášen krizový stav, srážky poklesly přibližně o 85 procent.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů