Úterý, 29. listopadu 2022

Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá MŽP 100 milionů

Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá MŽP 100 milionů

Ničivý požár zničil rozsáhlé území Národního parku České Švýcarsko, vážně zasaženy byly i některé obce. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR připravily speciální dotační výzvu, která pomůže správě národního parku a obcím s obnovou infrastruktury i likvidací škod a zároveň podpoří preventivní opatření, aby se na podobné katastrofy šlo lépe připravit. Tato mimořádná 100 milionová pomoc pomůže vrátit život v postižených obcích co nejdříve do normálu a uspíší návrat turistů do doposud z důvodu bezpečnosti nepřístupných míst.

Peníze z dnes vyhlášené výzvy pomohou obnovit komunikace, cesty, zdroje pitné vody, i poškozenou odpadovou infrastrukturu, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotace dále směřují na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí řícení. Obce také mohou dát dohromady veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně.

O peníze mohou žádat všechny obce a města, která svým katastrem zasahují do území NP České Švýcarsko, dále pak Správa Národního parku České Švýcarsko a Ústecký kraj. Podpora bude až 100procentní.

,,Dotace budeme vyplácet zálohově, tedy dopředu a následně se vyúčtují podle skutečných nákladů. Maximální výše podpory na jeden projekt může být až 15 milionů korun," říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož organizace žádosti vyřizuje. ,,Příjem žádostí spustíme už 1. září a potrvá do konce října letošního roku, nejpozději však do vyčerpání alokace," uzavírá Petr Valdman.

Detail výzvy

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů