Čtvrtek, 25. dubna 2024

Future Farming v Bílovci otevřel první středoškolskou edukační farmu v ČR

Future Farming v Bílovci otevřel  první středoškolskou edukační farmu v ČR
Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci je první střední školou v České republice, která bude mít svou vlastní malou aquaponickou farmu. ?Gymnázium v Bílovci má historicky renomé prestižní matematické školy. Nyní se vydalo novou cestou. Cestou k ekologii a environmentální výchově. Jsem rád, že jsme mohli naši první aquaponickou středoškolskou farmu postavit právě zde,? uvedl při příležitosti slavnostního otevření farmy spoluzakladatel Future Farming a průkopník české aquaponie Michal Fojtík.
Aquaponické farmy představují jednu z nejprogresivnějších forem moderního zemědělství. V kontrolovaném prostředí se zde 24 hodin denně 7 dní v týdnu produkují zelenina a ryby. Česká republika se díky Future Farming řadí k průkopníkům aquaponické výroby potravin v Evropě a technologie pokročilé aquaponie se minulý rok stala jedním z národních řešení City for the Future.
Edukační aquaponické farmy
Vedle komerční produkce potravin věnuje Future Farming značné úsilí také osvětě a výchově. "Pokročilá aquaponie je pro řadu lidí úplně nový pojem. V našich edukačních programech se proto zaměřujeme na přiblížení aquaponie lidem. Seznamujeme veřejnost se všemi výhodami, která naše udržitelná produkce potravin přináší,? popisuje aktivity firmy na poli vzdělávání Michal Fojtík.
Výuka zpravidla probíhá na malých edukac?ních aquaponických farmách. "V tuto chvíli provozujeme v České republice tři edukační farmy. Jednu v prostorách T-Mobile Magenta Experience Centre v Praze, druhou v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici a třetí v zahradnickém centru v Hlučíně na Ostravsku,? vyjmenovává Fojtík.
První středoškolská farma v republice
Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se tak stává první střední školou v České republice, která má vlastní edukační aquaponickou farmu. "Aquaponická farma v Bílovci je složena ze 3 modulů o celkové kapacitě 600 sazenic. Z technologických důvodů jsme ji stavěli ve dvou fázích,? prozradil Michal Fojtík. "V červnu byla na gymnáziu instalovaná rostlinná část farmy a po měsíčním provozu jsme k rostlinné části připojili kádě s rybami. Konkrétně tady máme jesetery.?
Po propojení rybí a rostlinné části funguje farma autonomně bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva. "Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,? vysvětloval princip aquaponie Michal Fojtík.
Příklad pro další školy nejen v Moravskoslezském kraji
Slavnostního zahájení provozu se společně s Michalem Fojtíkem zúčastnili také ředitel školy Pavel Mrva, Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství, a členka Rady kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš, která má v gesci životní prostředí.
"Vidíme tady ukázku udržitelného zemědělství. Je to šetrnější technologie. Rostlinná část je spojena s velkým akváriem, takže tady dochází k jinému způsobu hnojení, je to uzavřený okruh, méně chemie, méně hnojiv a větší směřování k přírodě. To je budoucnost,? míní náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny. Radní Zdenka Němečková Crkvenjaš, která má v gesci životní prostředí, vyjádřila přání, aby se takových farem na školách v Moravskoslezském kraji objevilo více.
Farma poslouží především k environmentální výchově
Nadšený byl samozřejmě i ředitel bíloveckého gymnázia Pavel Mrva. "Už se už moc těšíme na prvního září, kdy farmu poprvé ukážeme našim studentům. Pro naše žáky je aquaponická farma jasným příkladem nízkoemisní výroby potravin i ukázka zdravého životního stylu. Výpěstky z farmy použijeme k přímé spotřebě ve školní jídelně."
Součásti aquaponické edukační farmy je i nově budované zázemí venkovní učebny, skleník s plochou 25 m2, vyvýšení záhonů a faunistický koutek. Do budoucna bude areál rozšířen o umělou odchovnu a ukázku voliérového chovu ptactva.
Celkové náklady na vybudování aquaponické farmy vč. nutných staveních prací a technické přípravy činily přibližně 600 tisíc korun. Náklady na projekt byly hrazeny z finančních zdrojů školy, Nadačního fondu Copernicus a fondu SPOLEČNĚ společnosti dm drogerie markt.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů