Neděle, 5. května 2024

Ministerstvo zemědělství: Státy musí přijmout nová účinná opatření pro ochranu kriticky ohroženého úhoře říčního

Ministerstvo zemědělství: Státy musí přijmout nová účinná opatření  pro ochranu kriticky ohroženého úhoře říčního

O tom, jak zastavit pokles a obnovit populaci kriticky ohroženého úhoře říčního dnes v Praze jednali generální ředitelé a zástupci rybářství členských států Evropské unie
a zástupci Evropské komise (EK). Cílem českého předsednictví je znovu otevřít diskuzi o ochraně této ryby. Českou republiku na jednání zastupoval za Ministerstvo zemědělství ředitel pro státní správu lesů, myslivosti a rybářství Martin Žižka.

V posledních desetiletích populace úhoře říčního poklesla na kritickou úroveň. Důvody jsou zejména činnost vodních elektráren, neprůchodná říční síť, komerční mořský rybolov, nelegální obchod či negativní vlivy souvisejíc s klimatickou změnou. EU se snaží pokles populace zvrátit, ale i přes opatření přijatá v jednotlivých státech se úbytek úhoře nedaří zastavit. Proto chce Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci českého předsednictví znovu zahájit debatu a dohodnout se na nových opatřeních.

,,Přes veškeré úsilí Evropské unie je pokles populace úhoře kritický. V České republice je jeho výskyt v současnosti bohužel zcela závislý na umělém zarybňování. Chceme proto nastavit účinná opatření na celoevropské úrovni, a zmírnit tak negativní dopad lidské činnosti na vodní toky, aby byla zachována nejen populace úhoře, ale i dalších druhů," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministerstvo zemědělství prosazuje opatření:

  • Zákaz komerčního rybolovu úhořů ve všech jeho vývojových stádiích a obchodu s nimi, s výjimkou lovu larválního stádia
  • Zajištění bezpečné migrace všech druhů ryb
  • Zavedení systému kompenzací za nápravná opatření (např. odstavení vodních turbín v době tahu úhořů, dotování výkupu elektřiny z vodních elektráren podle plnění environmentálních cílů atd.)
  • Podpora vědy a výzkumu životního cyklu úhoře

,,Opatření, která navrhujeme, budou účinná jen tehdy, pokud je přijme a bude je vymáhat celá Evropa i země mimo EU, kde se úhoř vyskytuje. Jsem rád, že jsme se se zahraničními kolegy na opatřeních shodli. Úhoř patří mezi významné ryby a je třeba jej řádně chránit," uvedl Martin Žižka, ředitel Odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství MZe.

MZe podporuje výzkum úhoře, a to např. prostřednictvím OP Rybářství. Za podpory MZe vzniklo mnoho vědeckých studií, zejména Plán managementu úhoře říčního. Výstupy dnešního jednání a téma úhoře říčního budou řešit ministři zemědělství EU v rámci českého předsednictví i na dalších jednáních.

Neformální jednání generálních ředitelů a attaché pro rybolov se konalo od 31. srpna do
2. září. Účastníci navštívili centrum českého rybářství - jižní Čechy, Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity a Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie. Cílem bylo představit českou sladkovodní akvakulturu a upozornit na kritickou situaci populace úhoře říčního.

Zdroj: MZe

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů