Úterý, 29. listopadu 2022

Kalifornie prodlužuje životnost své jediné jaderné elektrárny

13. září 2022
Kalifornie prodlužuje životnost své jediné jaderné elektrárny

Kalifornští poslanci schválili vládní půjčku, která umožní prodloužit životnost jediné kalifornské jaderné elektrárny. Mezi politiky má prodloužení podporu, některé skupiny ochránců přírody tvrdí, že zařízení je nebezpečné. Kalifornie chce do roku 2045 vyrábět veškerou potřebnou energii ze zdrojů, které nezatěžují životní prostředí.

Elektrárna Diablo Canyon bude díky schválené půjčce 1,4 miliardy dolarů (34 miliard korun) moci zůstat v provozu nejméně do roku 2030, podle původního rozhodnutí měla být odstavena v roce 2025.

Zákon získal v parlamentu bez problémů potřebnou dvoutřetinovou podporu. Teď ho musí podepsat guvernér Gavin Newsom.

Kalifornie chce sice přejít na obnovitelné zdroje energie, ale má potíže s přechodným obdobím, uvedla agentura Reuters. Komplikují jí to vlny veder, v období horka v roce 2020 stát postihly četné výpadky proudu. Energie získaná z jádra tvoří v Kalifornii devět procent spotřebovávané energie a skoro pětinu energie ze zdrojů, které nevytvářejí uhlíkové zplodiny.

Vedení elektrárny musí o půjčku požádat nejpozději do 6. září. Newsom tlačil na přijetí zákona o prodloužení životnosti, bez nějž by žádost nebylo možné podat. Podle kalifornských úřadů většinu půjčky poskytne federální vláda.

Kalifornii nyní zasáhla nová vlna vedra. Očekává se, že potrvá do Svátku práce, tedy do příštího pondělka. Newsom vyhlásil nouzový stav, teploty mají být deset či až dvacet stupňů nad normálem. Vyzval také občany, aby šetřili energií a pokud nebudou o svátku doma, aby nenastavovali klimatizaci na nízkou teplotu. Z okresu Los Angeles jsou hlášeny lesní požáry, kvůli nimž byla evakuována jedna škola a osm hasičů muselo být ošetřeno kvůli přehřátí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů