Úterý, 6. prosince 2022

Výdaje fondu životního prostředí by měly být příští rok 34,54 miliardy korun

29. září 2022
Výdaje fondu životního prostředí by měly být příští rok 34,54 miliardy korun

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) by měl příští rok vydat 34,54 miliardy korun. Schválila to na dnešním zasedání vláda, vyplývá z výsledků jednání na webu. Příjmy by měly činit 32,25 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Letošní rozpočet fondu činí 27,55 miliardy, očekávané příjmy 33,5 miliardy korun.

Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, 28 miliard korun, tvoří Modernizační fond, který má pomoci s přechodem tuzemské energetiky na ekologické zdroje. V případě Národního plánu obnovy (NPO) předkládací dokument uvádí příjem 720 milionů korun. Podle materiálu se však bude jednat o zvýšení na požadovanou částku 7,1 miliardy. Fond v souvislosti s tím také požádal ministerstvo financí o zvýšení příjmových a výdajových limitů.

Zhruba miliardu by pak měl fond dostat z poplatků za ukládání odpadů na skládky, téměř 465 milionů pokryje příspěvek z rozpočtu ministerstva životního prostředí (MŽP) na program Nová zelená úsporám. Platby za odběr podzemní vody by měly dosáhnout 310 milionů korun, 325 milionů korun budou náhrady od MŽP za výdaje spojené se správou dotací z evropského Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Jejich rozdělování má fond na starost. Na spolufinancování a správu dotací z Norských fondů má fond získat 266 milionů korun. S příjmem 200 milionů pak například fond počítá z poplatku za znečišťování ovzduší a 750 milionů má plynout ze složkových příjmů a další činnosti fondu.

Většina výdajů půjde také z Modernizačního fondu - 23 miliard korun. A přes 6,5 miliardy by měl pokrýt Národní plán obnovy. "Mezi další hlavní výdaje patří Národní program Životní prostředí (NPŽP), který doplňuje další dotační programy administrované fondem, především Operační programy Životní prostředí 2014+ a 2021+ a tzv. Norské fondy," napsala pak ČTK za MŽP Dominika Pospíšilová. Výdaje z NPŽP budou 3,44 miliardy korun. Cílem podpory je přispět na projekty pro efektivní a šetrné využití přírodních zdrojů, nápravu škod na životním prostředí, adaptační opatření na změnu klimatu ale třeba i osvětu ohledně ochrany životního prostředí. Výdaj 361 milionů korun je spjatý s opatřeními k dotacím z Norských fondů, 342,2 milionu korun pak obsáhnou půjčky na kofinancování projektů OPŽP.

Provoz kanceláře fondu spolkne 750 milionů korun. Fond má podle materiálu v současnosti 595 zaměstnanců.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů