Čtvrtek, 18. dubna 2024

40 miliard korun jde na transformaci uhelných krajů. Operační program Spravedlivá transformace schválila EK

40 miliard korun jde na transformaci uhelných krajů. Operační program Spravedlivá transformace schválila EK

Díky Zelené dohodě pro Evropu poplyne v následujících letech do tří českých regionů úzce spjatých s těžbou uhlí finanční pomoc. Program schválila Evropská komise. Finanční prostředky zamíří do transformačních projektů v Karlovarském Moravskoslezském a Ústeckém kraji. První výzvy z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) se spustí již v listopadu.

,,Za to, aby měl zbytek republiky dostatek tepla a elektřiny, platily uhelné kraje po mnoho desetiletí velkou cenu. Je čas jim tyto újmy alespoň částečně nahradit a dát jim budoucnost v podobě zajištění zaměstnanosti a zvýšení kvality života jeho obyvatel, moderních technologií, digitalizace, čistých energií a zdravého životního prostředí. Z úspěšné a spravedlivé transformace našich uhelných krajů směrem k udržitelné nízkoemisní ekonomice budou dobré příklady a nakonec z ní může mít velký prospěch celé Česko,"
uvádí ministryně životního prostředí.

Hlavními přínosy programu bude tvorba nových pracovních míst, podpora malých a středních podniků, investice do výzkumu a vývoje, vzdělávání dětí i dospělých a samozřejmě obnova území zasaženého těžbou černého nebo hnědého uhlí. Klíčovým úkolem a výzvou bude transformace energetiky v souvislosti s probíhajícím odklonem od uhlí, všechny tři kraje mají ostatně značný potenciál v rozvoji obnovitelných zdrojů energie či v oblasti rozvoje vodíkových technologií.

,,Těmto nejdůležitějším tématům odpovídá sedm oblastí podpory v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace pro široké spektrum žadatelů ze soukromého i veřejného sektoru. Důležitou součástí programu jsou tzv. strategické projekty, což jsou komplexní projekty s významným transformačním dopadem doporučené jednotlivými kraji, "
doplňuje Jan Kříž, náměstek ministryně životního prostředí pro řízení sekce ekonomiky životního prostředí.

,,Abychom pomohli s realizací strategických projektů, již loni na podzim jsme z prostředků SFŽP ČR otevřeli výzvu zaměřenou na přípravu těchto projektů. Počítáme s tím, že mezi prvními výzvami z OPST bude právě ta pro strategické projekty. Její vyhlášení proběhne na začátku listopadu,"
přiblížil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, který je zároveň zprostředkujícím subjektem OPST odpovědným za příjem a hodnocení žádostí o podporu, administraci a financování schválených projektů.

Program je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a je součástí Zelené dohody pro Evropu. Informace o programu včetně programového dokumentu, rozhodnutí EK a vypořádání připomínek jsou průběžně doplňovány na novém webu - opst.cz. Právě na něm budou od listopadu zveřejňovány první výzvy z OPST, pravidla pro žadatele a další užitečné dokumenty.
Program vychází z Plánu spravedlivé územní transformace, který Evropská komise schválila spolu s programem. Plán připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj v úzké spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a jednotlivými kraji.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů