Středa, 19. června 2024

Německá pošta v Berlíně zkouší solární loď, pošťáci ji nazývají kachnou

Německá pošta v Berlíně zkouší solární loď, pošťáci ji nazývají kachnou

Nová poštovní loď na špandavském kanálu, který v Berlíně spojuje Havolu se Sprévou, vypadá trochu jako dětská kachnička do vany. Protáhlá a široká příď připomínající zobák, výrazná kabina podobná kachní hlavě a jasně žlutá barva. K obyčejné kachničce má ale tato loď daleko, je totiž na solární pohon. Německá poštovní a logistická skupina Deutsche Post DHL i s pomocí tohoto plavidla chce dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Solární loď, které její vůdce Matthias Ender s kolegy opravdu přezdívá poštovní kachna, je v Německu pro dopravu zásilek zatím jediná. "Teď začíná devítiměsíční zkušební fáze," říká šéf berlínského balíkového střediska Sven Goerke. Věří, že plavidlo se osvědčí a že německá pošta bude mít brzy celou flotilu bezemisních plavidel.

Aquabus 1050, jak se oficiálně tento typ plavidla nazývá, je na střeše vybaven 12 solárními panely, které podle německé pošty v případě slunečního svitu umožňují lodi neomezenou dobu plavby. Pro případy, kdy slunce nesvítí, je zhruba jedenáctimetrová loď odkázána na baterie. S nimi pak podle podmínek dokáže plout šest až osm hodin. O plavbu se stará motor o výkonu pět kilowattů, díky kterému loď dosahuje rychlosti 12 kilometrů za hodinu.

To, že skupina Deutsche Post DHL zkouší loď na solární pohon, je podle celoněmeckého šéfa poštovního a balíkového provozu Thomase Schneidera logickým krokem. Pošta už teď v Německu provozuje tisíce elektromobilů, elektrických kol a elektrických trojkolek. Tvrdí o sobě, že v hlavním městě je nejšetrnějším poskytovatelem poštovních a balíkových služeb, protože asi polovinu zásilek v Berlíně doručuje bez emisí oxidu uhličitého. V metropoli pod logem Deutsche Post či DHL jezdí asi 1000 elektrických aut a přes 1700 elektrických nákladních kol.

"Solární loď tuto nabídku doplňuje jako další regionální projekt," řekl Schneider. V Berlíně, který je protkán sítí vodních kanálů, se tak lodní doprava sama nabízí. Poštovní kachna, jak solárnímu plavidlu pošťáci říkají, od tohoto týdne každý den bez emisí převáží ze Špandavy na západě metropole do berlínského přístavu Westhafen stovky balíků. Tam zaměstnanci zásilky přeloží na nákladní elektrokola nebo do doručovatelských aut, která se pak vydají přímo k adresátům.

Pokud se pilotní projekt podaří, o čemž je Goerke přesvědčen, může být dalším krokem vybudování poštovní flotily takovýchto bezemisních plavidel. Díky berlínským vodním kanálům by se také transportní síť mohla rozšířit do čtvrtí Neukölln či Mariendorf.

Ačkoli je solární loď v poštovních službách v Německu zatím jediná, bezemisní plavidla v zemi výjimečná nejsou. V Berlíně je možné se plavit třeba na solární výletní lodi. Kotví zde také tlačný remorkér Elektra, který kombinuje jako zdroj energie baterie a vodíkové palivové články. V braniborském Strausbergu nedaleko hlavního města zase přes jezero Straussee dopravuje už od roku 1915 cestující elektrický přívoz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů