Pondělí, 30. ledna 2023

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece pod Sněžkou

Dobrovolníci uklízeli odpadky po turistech na Sněžce a v okolí Pece pod Sněžkou

Stovky kilogramů odpadků dnes v okolí nejvyšší české hory Sněžky a v okolí Pece pod Sněžkou sesbírali dobrovolníci při akci na závěr letní sezony Ukliďme Sněžku i pod Sněžkou. "Přišlo kolem 70 lidí, zapojilo se i mnoho lidí, kteří se na akci předem neregistrovali. I jim jsme dali pytle na odpadky," řekla ČTK organizátorka akce Michaela Boudová.

Již před třemi týdny v pátek a v sobotu 16. a 17. září vyrazily na úklid při tradiční akci Čisté Krkonoše tři stovky pracovníků správ českého a polského Krkonošského národního parku a desítky dobrovolníků. Sběrači shromáždili asi 2,5 tuny odpadků, což bylo nejméně za historii těchto úklidových akcí.

"Překvapilo nás to, ale na druhou stranu poslední dva roky velmi intenzivně komunikujeme, že pohozené odpadky v Krkonošském národním parku jsou problém. Zdá se tedy, že naše snaha dopadá na úrodnou půdu," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Sběrače při dnešní akci neodradilo počasí, kdy po většinu dne bylo mlhavo, foukalo a teplota se pohybovala kolem deseti stupňů Celsia v údolích a kolem šesti stupňů na Sněžce. Sběrači se však mohli nechat zdarma vyvézt lanovkou na Sněžku do mezistanice na Růžové hoře a pak se vydat sbírat odpadky podél turistických cest. Až na vrchol lanovka kvůli silnému větru nejezdila.

"Každý si mohl zvolit tempo a vybrat trasu podle svého zájmu, někdo si vybral cestu na Výrovku nebo Obřím dolem. Nejvíce odpadků bylo na Sněžce a v jejím okolí. Zejména papírové kapesníky, ale i různé obaly od pití," řekla Boudová. Právě Sněžka je turisty nejvíce zatíženou lokalitou v Krkonoších. V létě na ni denně vystoupá 8000 až 9000 lidí, přičemž v tomto počtu nejsou zahrnuti cestující lanovkou, jejíž denní kapacita je až 2400 lidí.

Pytle s nasbíraným odpadem mohli dobrovolníci snést zpět do Pece pod Sněžkou nebo zanechat například na rozcestích, odkud je svezou pracovníci Správy KRNAP.

Správci parku připomínají, že v přírodě se odpadky rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá čtyři týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů