Pátek, 24. května 2024

Mohou být ohňostroje šetrné k přírodě?

 Mohou být ohňostroje šetrné k přírodě?

Německo minulý Silvestr zakázalo prodej zábavní pyrotechniky. Můžeme to vnímat jako příležitost pro hledání udržitelnějšího způsobu oslav příchodu Nového roku?

Ohňostroje, které byly vyvinuty v Číně před více než tisíci lety, se od té doby staly nedílnou součástí oslav po celém světě. Jak však roste povědomí o klimatických problémech, po celém světě se objevují samosprávy, které pyrotechniku zakazují. V České republice i letos národní parky vyzvaly k oslavám bez pyrotechniky. Ohňostroje jsou totiž vyrobeny ze sloučenin, které mohou způsobovat znečištění půdy, ale vážně ohrožují kvalitu vzduchu. Negativní dopad mají také ale i na zvěř.
Skutečný dopad zábavní pyrotechniky
V listopadu se několik indických států v čele s hlavním městem Dillí vzdalo ohňostrojů na festivalu Diwalo. Ten je často známý jako festival světel, který je zakončen velkolepým ohňostrojem.
Avšak mnoho nadšenců se postavilo proti zákazu a i přesto odpalovali pyrotechniku ve velkém. Poslední den festivalu zaznamenal index kvality ovzduší v hlavním městě Indie 481 ?g?m-3 PM2,5, tzv. jemných prachových částic. Horní strop pro tento ukazatel je 500 ?g?m-3. O silvestrovské noci v pražských Vysočanech byla nejvyšší naměřená hodnota 164 ?g?m-3.

Indie už i tak má mnoho problémů se znečištěným ovzduším ve svých městech. Extrémní koncentrace polétavého prachu tomu nepřidávají, jelikož mohou proniknout až do plicních sklípků a přispět ke vzniku kardiovaskulárních a respiračních onemocnění.
Podle nedávné zprávy Spolkové agentury pro životní prostředí v Německu se každoročně do atmosféry ,,přidá" ohňostrojem více než 2 000 tun prachových částic. Z toho 75 % právě 31. prosince.
Těžce přeslechnutelným rysem ohňostrojů je jejich hlučnost, na kterou negativně reagují zejména starší lidé a zvířata. Tyto účinky jsou dobře zdokumentovány na domácích i divokých zvířatech a každý kdo má nějakého mazlíčka ví, že zvířata zvukovými efekty ohňostrojů trpí. Divoká zvířata si procházejí záchvaty paniky a často utíkají a opouštějí svá teritoria a hnízda. Ani ne týden staré mládě surikaty zemřelo, jelikož se jej matka ve snaze ukrýt před hlukem prostě utahala k smrti.
Alternativy?
V Jižní Koreji si v posledních letech získaly pozornost drony, které často přinesly krásnou podívanou. Německé město Landshut, kde je již několik let zakázáno používat pyrotechniku, se proslavilo laserovými světelnými show.

Co tedy s ohňostroji? Můžeme je nechat být, můžeme je regulovat nebo najít alternativy s menšími dopady na životní prostředí.
Autor: Michal Gregor
Zdroj: DW.de
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů