Studenti univerzity v Exeteru vyvinuli techniku šetrnou k životnímu prostředí, která by mohla pomoci při obnově korálových útesů.
Projekt s názvem CalcifEXE využívá geneticky modifikované bakterie k výrobě uhličitanu vápenatého, který lze pomocí 3D tiskárny tvarovat do korálových struktur. Vědci tak doufají, že k této struktuře se jim podaří přichytit pravý živý korál, který následně umístí do oceánu.
Výroba vysoce kvalitního uhličitanu vápenatého obvykle vyžaduje extrémní teploty a vede k vysokým emisím uhlíku. Metoda založená na bakteriích týmu však neprodukuje žádné emise - místo toho odstraňuje uhlík ze vzduchu a přetváří ho do nové sloučeniny.

Vědci tvrdí, že používání geneticky modifikovaných bakterií k výrobě uhličitanu vápenatého neprodukuje žádné emise
Oteplování oceánu má totiž zničující dopad na korálové útesy po celém světě. Zvýšené teploty vedou k okyselování oceánů, což vede k procesu zvanému jako ,,bělení korálů". Tyto korály pak po čase uhynou.
Vědci však upozorňuji, že obnova útesů tímto způsobem je pouze dočasným řešením a prioritou je stále přirozená obnova korálů. ,,Neměli bychom dopustit, aby nás tento úspěch odvrátil od skutečného problému. Stále se musíme zaměřit na vyřešení změny klimatu, protože to je opravdový nepřítel korálových útesů," říka doktorka Fowellova, vědecká pracovnice z Národního oceánografického centra.
Zdroj: SkyNews
Zdroj obrázku: SkyNews
Zdroj obrázku: SkyNews