Neděle, 14. dubna 2024

Brněnský hackathon přinesl prototyp aplikace pro energetické komunity. Vítězný tým ze Slovenska dostane od E.ONu 300 tisíc korun na její další rozvoj

Brněnský hackathon přinesl prototyp aplikace pro energetické komunity. Vítězný tým ze Slovenska dostane od E.ONu 300 tisíc korun na její další rozvoj

První energetický hackathon pod patronací E.ONu a distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, který se konal od 21. do 23. října v brněnském Impact Hubu, dospěl k úspěšnému rozuzlení. Během osmačtyřiceti hodin pracovalo pět soutěžních skupin na prototypu aplikace, která má usnadnit fungování energetických komunit. Dvě odborné poroty - jedná složená z energetiků a druhá z potencionálních zákazníků - nakonec ocenily řešení od slovenského týmu TBD. Ten získá od E.ONu a EG.D 300 000 korun na finalizaci projektu. Aplikace by se mohla do ostrého provozu dostat příští rok.

,,Vítězný tým nejlépe zpracoval zadání. Jejich prototyp obsahuje inovaci, která nejen naplňuje současné legislativní a technické požadavky, ale především byla dle zákaznické poroty nejžádanější. Naplnění potřeb zákazníka bylo nakonec rozhodujícím faktorem pro výběr vítěze. Finální řešení bylo opravdu zaměřené a vymyšlené z uživatelského pohledu," přibližuje Denisa Bajánková, projektová manažerka společnosti EG.D.
Vítězný tým byl složený z různých profesí
Soutěžící měli dle zadání vytvořit prototyp webové aplikaci pro kalkulaci ekonomického modelu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) a finančně-energetického přehledu a plánu. Dohromady mezi sebou poměřilo síly jedenadvacet lidí z různých odvětí. Vítěznou skupinu TBD ze slovenských Košic tvořili Erik Starec, Magdaléna Majorošová, Patrik Buliak, Kristian Le a Peter Gontkovič.
,,Stavěli jsme na kombinaci potřebných dovedností od znalosti energetiky a distribuce, přes obchod až po praxi z analýzy a vývoje softwaru. Za dvě noci jsme naspali přibližně osm hodin, ale díky kvalitnímu zázemí a přátelskému kolektivu jsme neprožívali krizové okamžiky," rekapituluje Erik Starec, vývojář týmu TBD.
Aplikace navrhne řešení a motivuje k šetření
Vítězná aplikace s názvem ,,FVE kalkulace" poskytne na základně vstupních parametrů uvažované fotovoltaické elektrárny a spotřeby jednotlivých odběrných míst SVJ, pohled na smysluplnost investice a orientační výpočet návratnosti systému. Řešení poslouží zástupcům SVJ v rozhodování, zda se jim na základě vypočtených ekonomických a energetických ukazatelů vyplatí založit energetickou komunitu, a pokud ano, poradí, v jakém rozsahu uvažovat o velikosti elektrárny a bateriového úložiště energie. Druhá část aplikace má na jednom místě shromažďovat relevantní data pro zástupce SVJ. Poskytne jim tak přehled o tocích energie v rámci energetické komunity, které zároveň vyjadřuje v ekonomické hodnotě, což má motivovat odběratele šetřit energii.
,,Nyní se zaměříme na validaci prototypu se zákazníky. Sice určitou zpětnou vazbu máme přímo z Hackathonu, ale chceme vše detailněji otestovat se zákazníky a definovat, jaké funkce jim přinesou opravdovou přidanou hodnotu. Podle toho prototyp upravíme. Aplikace by se mohla dostat do ostrého provozu v příštím roce," dodává Denisa Bajánková.
Ještě před tím, než začali řešitelé pracovat, uspořádali organizátoři blok přednášek. Samotným hackathonistům i návštěvníkům z řad veřejnosti osvětlili aktuální témata moderní energetiky.
Martin Ander ze Svazu moderní energetiky přispěl svými poznatky ze zahraničí a představil energetické komunitní realizace z Nizozemska, Rakouska či Německa. Právnička Laura Otýpková z kanceláře Frank Bold zasvětila zúčastněné do aktuální legislativní reality v rámci komunitní energetiky. Dále Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ, své prezentaci informoval přítomné o možnosti uskladnění elektrické energie, výrobu a skladování vodíku, poskytování flexibility, výstavbu infrastruktury pro elektromobilitu v ČR a celkově modernizaci české energetiky a průmyslu.
Efektivní způsob vývoje produktů
Hackathon se uskutečnil v prostorách coworkingového centra Impact Hub v brněnské ulici Cyrilská 7. Účastníci měli po celou dobu události k dispozici moderní pracovní prostředí, odpočinout si pak mohli i ve Fun & Relax zóně. Pro pořadatele i energetiky byla taková akce první při vývoji nových produktů.
,,Vymyslet zadání, sjednotit představu o výsledku či stylu hodnocení určitě bylo náročné. Za vším stály měsíce příprav, rešerší, dotazů a schůzek. Ale výsledek opravdu stál za to. Hackathon fungoval, jedná se o účelný model pro řešení různých problémů anebo služeb, které E.ON a EG.D potřebují," doplňuje Ondřej Durkáč, koordinátor celé akce a manažer Impact Hubu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů