Sobota, 28. ledna 2023

Uzamykatelné kontejnery na biodpad v Pardubicích zlepšily třídění

Uzamykatelné kontejnery na biodpad v Pardubicích zlepšily třídění

Pilotní projekt třídění biologického odpadu na sídlišti Dubina v Pardubicích se podařilo upravit tak, aby fungoval. Lidé nejdřív netřídili správně, což se díky uzamykatelným nádobám postupně zlepšilo. Klíče od nich mají jen lidé, kteří třídit biodpad chtějí, sdělily dnes ČTK v tiskové zprávě Služby města Pardubic.

Možnost vyhazovat biodpad do hnědých kontejnerů mají lidé na Dubině od října 2020. Kontejnery jsou uzamykatelné od 1. března. Lidé bez klíčů tak do nich házet odpadky nemůžou. "Nyní po víc než půl roce lze s jistotou uvést, že tento krok dramaticky ovlivnil složení odloženého odpadu," uvedl místopředseda představenstva firmy Služby města Pardubic Aleš Kopecký.

"Zájem o nově instalované hnědé kontejnery byl od počátku masivní, bohužel se našla i řada jedinců, kteří nerespektovali základní pravidla a znečišťovali obsah kontejnerů komunálním odpadem či bioodpad ukládali v plastových pytlích," řekl výkonný ředitel městské firmy SmP-Odpady Jiří Strouhal. Obsah kontejnerů tak podle něj mnohdy nebyl použitelný pro výrobu kompostu a končil na skládce.

Biodpad je už teď kvalitní a lze ho odvézt na kompostárnu v Dražkovicích a udělat z něj kompost. Vedle Dubiny jsou hnědé kontejnery také u zástavby rodinných domů a u škol a školek. "Objem odpadu ukládaného na skládku se o takto vyseparovaný podíl sníží, což je přínosem nejen pro životní prostředí, ale také pro město, které ušetří na nákladech za uložení odpadu na skládku," řekl Kopecký.

Od začátku letošního lidé vytřídili 1842 tun biologického odpadu, z toho na sídlišti to bylo 12,5 tuny bioodpadu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů