Pondělí, 30. ledna 2023

V Brně vznikla speciální divize Future Farming pro dodávky technologií pro moderní zemědělství 4.0

V Brně vznikla speciální divize Future Farming  pro dodávky technologií pro moderní zemědělství 4.0

Průkopník vertikálního farmaření Future Farming zřídil ve čtvrtém kvartále 2022 novou divizi Development, která začala třetím stranám dodávat nové technologie pro moderní zemědělství. "Chceme, aby se naše nová divize Development do pěti let stala významným hráčem na nově vznikajícím trhu," říká jednatel Future Farming Martin Podoba. Jednou z prvních zakázek nově utvořené divize byla dodávka aeroponického systému pro nový Mendelův skleník v Brně.

Future Farming se v uplynulých letech zapsal do povědomí široké veřejnosti jako průkopník vertikálního farmaření a stavitel aquaponických farem. V posledních 12 měsících absolvovala firma prezentační tour v zahraničí. Nejprve na výstavě EXPO v Dubaji a poté i na dalších akcích v Evropě. Naposledy v polovině října na Eastern Partnership Business Forum v Praze. "Všude jsme se setkali se zájmem o dodávku nejrůznějších technologických celků," říká Podoba.
Vývojáři Future Farming při výstavbě vlastní aquaponické infrastruktury v uplynulých třech letech vyvinuli řadu inovátorských řešení. Řadu z nových zařízení lze kromě aquaponických farem využít i v dalších oblastech moderního zemědělství. Zejména v příbuzných oborech jako jsou hydroponie, aeroponie a recirkulační chov ryb, kterému se zkráceně říká RAS.
"Díky zkušenostem s výstavbou a provozem našich farem a naší nové divizi dokážeme zákazníkům od čtvrtého kvartálu letošního roku dodávat funkční a v praxi ověřené technologické celky," uvádí druhý z jednatelů Michal Fojtík. Jednou z prvních zakázek nově utvořené divize Development byla dodávka aeroponického systému pro nově otevřený Mendelův skleník v Brně. Zakázka zahrnovala speciálně navržený systém 21 trysek pro dodávku živného roztoku, který umožňuje prezentovat rostliny hrachu ve 4 vývojových fázích, rozvody, čerpadla, nádrž na živný roztok, 105 rostlin odrůdy Ambrosia hrách cukrový vypěstované na vědeckovýzkumné farmě Future Farming v obci Kaly a kompletní dodávku organických hnojiv.
,,Stejně jako v případě Mendelova skleníku jsme schopni dodat zákazníkům technologie úplně na klíč. Ve většině případů budou jejich součástí unikátní zařízení, jejichž vývoj nám trval několik let. Mám na mysli třeba filtrační kaskádu pro aquaponii, vertikální pěstební systémy pro hydroponické farmy, řídící jednotky k automatizaci farem, LED osvětlení ke zvýšení produkce v zimních měsících nebo o komplexní systémy pro intenzivní recirkulační chovy ryb," vyjmenovává Fojtík některé z technologií, které má divize Development ve své nabídce.
Podle Martina Podoby ale nebude nová divize Development umět dodávat jen technologie. "Ve spolupráci s další naší divizí Stavba dokážeme od začátku roku 2023 postavit zákazníkům i kompletní farmy na klíč. Aquaponické, hydroponické i rybí." Kromě zařízení si mohou zákazníci Future Farming objednat i poradenské, nebo servisní služby. V tuto chvíli již probíhají první kontraktační jednání s potenciálními zájemci z Polska, Slovenska, Španělska, Litvy a Lotyšska. ,,Nové poptávky dostáváme prakticky denně. Počet investorů, kteří zvažují vstup do segmentu moderního zemědělství přibývá. Podle odhadů společnosti BIS Research dosáhne globální trh zemědělských technologií do roku 2026 hodnoty 3,03 miliardy dolarů, pokud jde o příjmy, při CAGR 24,42 %." Základními výhodami moderního zemědělství jsou podle Podoby zdravější potraviny, jejich snadnější pěstování a minimální dopad na životní prostředí. ,,Významnou roli při investicích do nových zemědělských technologií začíná hrát při současném vývoji ve světě i potravinová bezpečnost," dodává závěrem Martin Podoba z Future Farming.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů