Úterý, 31. ledna 2023

Inovace v textiliích u společnosti Tchibo nezná hranic

Inovace v textiliích u společnosti Tchibo nezná hranic

Dnešní doba s sebou nese vysokou spotřebu spolu s produkcí značného množství odpadu a textilní odvětví je toho často příkladem. Společnost Tchibo jde ale lepší cestou a do roku 2025 chce mít veškerý textil vyroben odpovědným způsobem a z udržitelných materiálů. To znamená nejen využití produktů z ekologického zemědělství, ale ve velké míře i recyklaci a zpracování odpadových materiálů. Šetří se tak cenné zdroje, jako je voda, energie a suroviny, a současně snižuje množství odpadu, které zamořuje naši planetu.

Recyklované přírodní textilie (vlna, bavlna, kašmír) umožňují dát druhý život kvalitnímu oblečení z přírodních materiálů, které již dosloužilo. Víte, že více než 80 % všech vysloužilých bavlněných produktů končí na skládkách? Přitom už existují skvělé možnosti, jak značnou část z nich znovu zhodnotit. Proces recyklace není jednoduchý, ale šetří cenné zdroje, a proto tvoří součást i textilní výroby v Tchibo. Materiály se nejprve musí roztřídit podle barev, protože recyklovaná vlákna už se znovu nebarví a rozcupovat na vlákna. Recyklované vlákno je kratší než původní, takže aby bylo možné ho spřádat do nití, je potřeba přidat i originální vlákna. Proto u většiny oblečení najdete ve složení kombinaci původních a recyklovaných vláken. V Tchibo však najdete třeba i tenisky, které mají textilní část ze 100% recyklované bavlny. Využít lze i bavlněný odpad z výroby, a to například v kombinaci s recyklovaným dřevem. V kolekcích Tchibo najdete tuto směs pod názvem REFIBRA od společnosti Lenzing, předního inovátora v oblasti textilních vláken.
Hebké svetry vyrobené ze dřeva
Asi znáte viskózu, uměle vytvořenou látku nejčastěji z dřevní celulózy, která se používá již od 19. století. Modal je modernější druh viskózy, který se vyrábí výlučně z bukového dřeva. Výhodou těchto materiálů je jejich hebkost, splývavost a prodyšnost. U viskózy nemusí ale jít vždy o udržitelný materiál. Je sice vyrobena z obnovitelného zdroje, ale jde také o to, jak bylo toto dřevo pěstováno. Společnost Tchibo používá viskózu z ekologicky pěstovaného dřeva pod značkami Lenzing nebo Livaeco. Odpovědné lesní hospodářství a ochrana lesů je totiž základním předpokladem pro ochranu klimatu. Zpracování dřeva na celulózová vlákna však vyžaduje určité množství energie, vody a chemikálií. Proto je důraz kladen i na to, aby proces zpracování byl co nejšetrnější.
Sportovní oblečení z plastového odpadu nebo s příměsí kávové sedliny
Ve světových mořích a oceánech ročně skončí až 12 milionů tun plastového odpadu. Tuto smutnou realitu se Tchibo snaží měnit. Od roku 2018 využívá ve svých sportovních kolekcích recyklovaná plastová vlákna. Ta jsou vyrobena ze starých rybářských sítí a jiného plastového odpadu z moří nebo také z plastových lahví. Jen v loňském roce bylo takto zpracováno více než 134 milionů PET lahví. Výrobky najdete pod označením ECONYL - jde o 100% regenerovaná nylonová vlákna (polyamid).
Do sportovního oblečení se ale také zpracovává například kávová sedlina z obchodů Tchibo. Velmi dobře totiž pohlcuje pachy.
Rostlinná alternativa kůže z ananasových listů
Tchibo klade také velký důraz na vývoj a využívání alternativních materiálů, které mohou nahradit živočišné produkty. Již mnoho let například nepoužívá pravou kožešinu. Veškeré kožené výrobky Tchibo jsou pak činěné bez chromu a umělá kůže (PU) je na vodní bázi, bez obsahu rozpouštědel nebo jiných chemikálií. Tento přístup nejen chrání životní prostředí před znečištěním, ale také chrání zdraví jak pracovníků v továrnách, tak i koncových zákazníků.
Novinkou letošního roku bylo uvedení pohodlných sandálů s rostlinnou alternativou kůže na český trh. Řemínky jsou z přírodního a patentovaného materiálu Piňatex, který je vyroben z vláken listů ananasovníku. Piňatex tedy vzniká zpracováním odpadu v souladu s principy cirkulární ekonomiky. Jeho výroba nevyžaduje žádnou další půdu, vodu, hnojiva ani pesticidy, a navíc zajišťuje dodatečný zdroj příjmu pro pěstitelské komunity. Je výbornou alternativou nejen přírodní kůže, ale také syntetických materiálů.

Zdroj: Tchibo

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů