Úterý, 31. ledna 2023

Ve Frýdlantském výběžku se potvrdil africký mor prasat

Ve Frýdlantském výběžku se potvrdil africký mor prasat

Ve Frýdlantském výběžku na Liberecku se dnes potvrdil africký mor prasat (AMP) u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Mrtvé sele bylo podle veterinářů nalezeno v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. V Česku jde o první výskyt afrického moru prasat téměř po pěti letech.

Ředitel SVS v Libereckém kraji Roman Šebesta předpokládá, že mimořádná veterinární opatření vyhlásí v pátek odpoledne. "My to teď připravujeme, protože je to docela složitá administrativní právní procedura," řekl ČTK. Podle něj budou opatření stanovená pro určité pásmo. "Rámcově si myslíme, že to bude kolem 200 kilometrů čtverečních, ale nevylučuji, že to bude více. Uvidíme, co nám ukážou souřadnice a řekněme výstupy z map. Podle toho budeme definovat mimořádným veterinárním opatřením přesné hranice toho pásma," dodal.

Podle SVS bude v takzvaném pásmu infekce dočasně zakázán lov divokých prasat a omezen pohyb lidí v přírodě. Opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích a provozovatele jatek či zvěřinových závodů, uvedl úřad v tiskové zprávě. V příhraničních oblastech na severu Česka bude navíc zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu divokých prasat.

,,Všechna přijímaná opatření mají za cíl především zamezit dalšímu šíření nákazy v populaci prasat divokých a zabránit tomu, aby se nákaza dostala do chovů prasat domácích," uvedl ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.

Uhynulé zvíře se našlo nedaleko Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem, kde se nákaza africkým prasečím morem podle SVS dlouhodobě vyskytuje. V současné chvíli se řeší opatření, která budou pro danou oblast platit, řekl Macháček. S africkým morem prasat se naposledy potýkalo Česko v roce 2017. Nemoc není přenosná na člověka, ani na další živočišné druhy.

Infekce se šíří v Německu i Polsku. Podle Macháčka je pravděpodobné, že zvíře do Čech doputovalo z Polska. V pondělí se kvůli situaci sejde ústřední nákazová komise. Situace zřejmě bude mít dopad na pohyb obyvatel a kontrolovat se budou chovy domácích prasat v oblasti nálezu zvířete. Opatření se dotknou i Ústeckého kraje, uvedl Macháček.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Největší ohnisko v ČR bylo za poslední léta na Zlínsku.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů