Pondělí, 30. ledna 2023

EU a USA zvažují kvůli emisím nová cla na čínskou ocel a hliník

EU a USA zvažují kvůli emisím nová cla na čínskou ocel a hliník

Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník, souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl, USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.

Myšlenka, která se objevila v administrativě amerického prezidenta Joea Bidena, je stále v počáteční fázi a nebyla oficiálně navržena, dodal Bloomberg. Není také pravděpodobné, že by dohoda s EU byla dojednána dříve než koncem příštího roku.

Úřad obchodního zmocněnce USA a mluvčí Evropské rady pro obchod a rozvoj na žádost agentury Reuters o komentář k tomuto tématu nereagovali. Nový rámec je do jisté míry podobný dohodě uzavřené mezi EU a Spojenými státy loni. Je zaměřen především na Čínu a další velké znečišťující země.

Čína v současné době vyváží do USA jen málo oceli a hliníku. Většina výrobků je z trhu vyloučena kvůli antidumpingovým clům a jiným obchodním překážkám. Podle údajů čínského celního úřadu se loni vývoz oceli do USA podílel na celkových zahraničních dodávkách 2,1 procenta, vývoz hliníku pak zhruba pěti procenty.

Také EU již uvalila na některé čínské produkty z hliníku a oceli cla.

Celosvětová výroba železa a oceli vypouští celkově zhruba 3,4 miliardy tun uhlíku ročně. To představuje kolem sedmi procent celosvětových emisí, odhadla konzultační společnost Wood Mackenzie.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů