Pondělí, 30. ledna 2023

Jihlava rozšířila skládku odpadu za 30 milionů korun, zaplní se za 14 let

Jihlava rozšířila skládku odpadu za 30 milionů korun, zaplní se za 14 let

Jihlava nechala rozšířit skládku komunálního odpadu v Henčově, městská firma za to zaplatila 30 milionů korun. Pokud se na skládce bude dál ročně ukládat okolo 35.000 tun odpadu jako dosud, zaplní se asi za 14 let. Ovlivnit to ale mohou i změny legislativy, která se týká nakládání s odpady. Nyní se zákaz skládkování v podstatě v nezměněné podobě posunul až na rok 2030, sdělil ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Městská skládka u Henčova funguje 22 let, kromě Jihlavy se tam vozí odpad z dalších desítek obcí. Uloženo tam je zhruba 560.000 metrů krychlových odpadu. Skládku pracovníci rozšířili ve směru k Novým Domkům a letišti. V nově připravené části je místo pro 385.000 metrů krychlových odpadků.

Kvůli stavbě nové části skládky byl provoz v areálu omezený od letošního června, ke standardnímu chodu se tam městské služby vrátily v tomto týdnu. V areálu skládky je kompostárna a překladiště separovaných odpadů, například skla a pneumatik.

Za odvážení odpadu platí Jihlavané roční poplatek 804 korun na hlavu. Obyvatelům, kteří splní podmínky programu zodpovědného nakládání s odpady, dává radnice slevu 100 korun. Požádat například mohou o snížení frekvence vyvážení popelnic. Změnu poplatku zatím vedení města neplánuje. Vyplývá to z tiskové zprávy na jeho webu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů