Čtvrtek, 30. března 2023

Vánoční strom napájený ze solárních panelů vzbudil v Římě nevoli

Vánoční strom napájený ze solárních panelů vzbudil v Římě nevoli

Vánoční strom v centru Říma, jehož osvětlení se napájí ze solárních panelů umístěných v jeho blízkosti, vzbudil mezi obyvateli italské metropole nevoli. Podle mnoha z nich obří černé panely ničí estetický dojem z vánoční scény, kritikové mluví i o "přepjatém environmentalismu". Radnice svůj přístup hájí - podle ní je vzhledem k energetické krizi správné během svátků myslet na úspory, napsal list The Guardian.

Na Benátském náměstí (Piazza Venezia) letos stojí 23 metrů vysoká jedle ze severní Itálie, netradiční je ale energetický zdroj pro její osvětlení. Radnice u ní nechala instalovat solární panely, protože podle jejího vyjádření je "využití solární energie vzkazem o solidaritě a péči o životní prostředí".

"Tohle je nápad ? la Greta Thunbergová," postěžoval si náměstek na ministerstvu kultury Vittorio Sgarbi. "Jsou i jiné metody, jak osvětlit strom s použitím čisté energie bez toho, aby se tam dávaly dva panely, které jsou objektivně ošklivé," řekla bývalá římská radní z nyní opozičního Hnutí pěti hvězd Linda Meleová.

Jiným zase vadí, že radnice si umístění panelů v historickém centru města zapsaného na seznam UNESCO prosadila, i když ve městě platí přísná pravidla pro občany, kteří by chtěli solární energii využívat ve svých domech.

Starosta Říma Roberto Gualtieri tvrdí, že díky solární energii se emise skleníkových plynů kvůli vánočnímu osvětlení sníží o 70 kilogramů za den. "Měli jsme v úmyslu silně podpořit myšlenku udržitelnosti a v úvahu jsme vzali i choulostivou situaci vzhledem k válce na Ukrajině," řekl.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů