Čtvrtek, 30. března 2023

Most instaluje fotovoltaické elektrárny na budovy tří velkých sportovišť

Most instaluje fotovoltaické elektrárny na budovy tří velkých sportovišť

Most instaluje na objekt aquadromu, na sportovní halu a na zimní stadion fotovoltaické elektrány. Cílem je uspořit energie. Předpokládané náklady se odhadují na 56 milionů korun. Magistrát nyní vyhlásí veřejnou zakázku na dodávky, instalace a zprovoznění těchto elektráren. Informovala o tom mluvčí radnice Klára Vydrová.

Akci bude město financovat s pomocí dotace ve výši 45 procent z ministerstva životního prostředí. Doba návratnosti investice při současných cenách elektrické energie se podle Vydrové odhaduje na deset let u aquadromu, na osm let u sportovní haly a zimního stadionu.

Šetřit s energiemi začal Most již v minulých měsících. V září začala modernizace veřejného osvětlení, která spočívala v nahrazení 174 kusů svítidel v části ulic Budovatelů, Moskevská a SNP. Současně se svítidly podél hlavních komunikací v centru města nechal Most vyměnit i svítidla podél chodníku mezi magistrátem a obchodním domem Prior. Dosažená úspora na spotřebě elektrické energie činí podle Vydrové více než 70 procent. Úsporná LED svítidla využívá město i při nasvícení hradu Hněvín.

Most chce na výměnu světel požádat o dotaci ze státního rozpočtu z národního plánu obnovy, pokrýt by mohla 65 procent nákladů. Dotace je víceletá, každý rok plánuje radnice čerpat dotaci v maximální možné výši deset milionů korun. S novými LED svítidly je nutné vyměnit vybavení rozvaděče veřejného osvětlení. Bude pak možné regulovat svícení s ohledem na provoz a pohyb.

U modernizovaných svítidel se ušetří tím, že v noci se sníží intenzita osvětlení. V parcích a sadech kvůli bezpečnosti chodců budou pohybová čidla, která zajistí, že při průchodu chodce v perimetru svítidla se intenzita osvětlení zvýší na maximum. Po opuštění prostoru svítidla se následně intenzita osvětlení opět sníží.

Úsporná LED svítidla budou také v objektech města, ve školách už jsou. V budově magistrátu již skončila první etapa prací. LED svítidla jsou v kancelářích a chodbách v 1. patře. Zbytek se postupně vyměňuje, hotovo bude do konce roku. Další etapy výměny svítidel za LED svítidla budou následovat, úspory se odhadují na 60 procent.

Na chodbách budovy magistrátu jsou pohybová čidla a osvětlení chodeb se zapíná pouze při průchodu lidí chodbou. Během víkendů se v budově magistrátu netopí a neteče teplá voda.

Fotovoltaické elektrárny by v budoucnu mohly být i na dalších městských objektech, nyní se připravuje projekt umístění fotovoltaických elektráren na objekty hotelu Cascade a na objekty spravované Městskou správou sociálních služeb.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů