Pátek, 31. března 2023

Turnov: Tůňky v parku mají finální podobu

Turnov: Tůňky v parku mají finální podobu

Vodní prvky do parku vnáší další okrasný prvek, a zároveň pomáhají zadržovat vodu v krajině. Po realizaci výstavby však žádají dostatek času na to, aby dosáhly kýžené podoby. V současné době už jsou kompletně osazeny, celý vodní systém začíná fungovat.

Užitková voda byla do parku u letního kina přivedena během rekordně krátké doby jednoho měsíce v červnu 2020. Akce stála téměř 1,3 mil. Kč. Město využilo dotaci z Libereckého kraje ve výši 900 tisíc Kč z programu Podpora retence vody v krajině v rámci podpory Životního prostředí a zemědělství. Tůňky v parku u letního kina byly realizovány v první polovině letošního roku, a to s plánovanými náklady 1,394 mil. Kč. Dotace Libereckého kraje na realizaci byla přislíbena v částce 720 tis. Kč. Vzhledem k nižším konečným nákladům necelých 1,2 mil. Kč nakonec výše dotace dosáhla téměř 600 tis. Kč.

Vznikl systém dvou menších tůněk a jezírka s břehy částečně zpevněnými přírodním kamenem. Okolí vodních ploch bylo osazeno vodními rostlinami a zatravněno. Celý systém je dalším okrasným prvkem parku u letního kina, a zároveň posiluje biodiverzitu a zadržuje vodu v krajině.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů