Pátek, 31. března 2023

Vědci stále nezjistili příčinu úhynu tisíců korýšů u anglických břehů

Vědci stále nezjistili příčinu úhynu tisíců korýšů u anglických břehů

Panel 12 nezávislých expertů dnes zveřejnil analýzu nevysvětlených úhynů tisíců korýšů u severoanglických břehů v letech 2021 a 2022, jejich zpráva však nepřináší jasnou odpověď na otázku, co bylo jejich příčinou. Jako nejpravděpodobnější možnost vědci označují novou chorobu či parazita. Za "velmi nepravděpodobnou" příčinu pak považují znečištění moře průmyslovou chemikálií pyridin. Právě tuto možnost přitom zmiňovali místní rybáři. Britská vláda zase poukazovala na to, že by za úhyn korýšů mohly být zodpovědné "škodlivé mořské řasy", což je podle vědců rovněž "nepravděpodobné".

Předchozí výzkum podpořený rybářským průmyslem naznačil, že za úhyn korýšů může pyridin, který se do vody dostal při bagrování v ústí řeky Tees a z oceláren Teesworks. Korýši hromadně hynuli mezi říjnem a prosincem 2021 a znovu pak během loňského roku, a to na zhruba 70 kilometrů dlouhém pásu pobřeží mezi městy Hartlepool a Whitby v severovýchodní Anglii. Tvorové vyplavení z moře "se škubali a byli v letargii", než zemřeli, píše web stanice BBC.

Dnes zveřejněný výzkum nepřinesl "jasný důkaz přítomnosti parazitů nebo choroby", ale tato teorie by vysvětlila podivný pohyb u korýšů. Experti také připustili možnost souhry více faktorů.

"Nezávislý panel odborníků došel k závěru, že nejpravděpodobnější příčinou úhynu je nový parazit. Pyridin nebo jiná znečišťující látka je velice nepravděpodobnou příčinou, stejně jako další jiné spojitosti s bagrováním přístavu," uvedla dnes ministryně životního prostředí Thér?se Coffeyová.

Vědci ve své zprávě uvádějí, že "je stejně tak pravděpodobné jako nikoliv", mezi 33 a 66 procenty, že příčinou úhynu je choroba či parazit. Ekologické neštěstí tak zůstává bez jasného vysvětlení.

Simon Clarke, konzervativní poslanec zvolený za přímořský obvod Middlesbrough South and East Cleveland, nicméně řekl, že nyní je "rozhodně jisté", že "úhyn nezpůsobilo ani bagrování řeky Tees, ani nic jiného spojeného s ocelárnami Teesworks".

"Dnes se s podporou vědy mohu podívat do očí každému ze (zaměstnanců ocelárny) a říct jim, že práce, kterou v té oblasti děláme, znamená mnoho pro mnoho lidí, je bezpečná a v souladu s nejvyššími možnými standardy," řekl Clarke BBC.

Opoziční labouristický poslanec Alex Cunnigham ze sousedního obvodu Stockton North naopak řekl, že věc "rozhodně nepovažuje za uzavřenou", a vyzval k dalšímu vyšetření, protože aktuální analýza "nic nevyřešila".

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů