Úterý, 31. ledna 2023

Loňský požár v Českém Švýcarsku byl největším v historii České republiky

Loňský požár v Českém Švýcarsku byl největším v historii České republiky

Výběr informací o rozsáhlém požáru v národním parku České Švýcarsko, který vypukl před půl rokem, 24. července 2022:

Průběh požáru:

- V národním parku začaly hořet asi tři hektary lesa během vlny veder 24. července, a to mezi Hřenskem a Pravčickou bránou (podle policie požár vznikl pravděpodobně v Malinovém dole). Hasičům se nejprve dařilo požár kontrolovat, následující den se však oheň kvůli větru začal znovu rozšiřovat. Požár se rozšířil i na německou stranu. Hasiči evakuovali 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna.

- Postupně se začalo objevovat velké množství ohnisek a požár sílil a šířil se do dalších míst. Již 26. července ráno byl asi na 30 hektarech, odpoledne plameny zasáhly území o rozloze 300 hektarů a hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu a k večeru už informovali, že zasažené území se blíží k 1000 hektarům. Zasaženy byly obce Hřensko a Mezná, kde shořelo několik domů. Požár v parku spálil zhruba 1100 hektarů území. Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem 500 lidí. Na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů.

- Plochu zasaženou požárem se dařilo zmenšovat od víkendu 30. a 31. července. Hasičům jejich plánovaný útok na požár komplikovalo počasí, nedostatek deště či nízká oblačnost, kvůli které nemohla vzlétnout letadla. Od 1. srpna se hasičům dařilo dostávat ohniska požáru pod kontrolu. Po deseti dnech, k 3. srpnu, hasiči požár z poloviny uhasili, zasahovali na zhruba 500 hektarech. Týž den se pozemní cestou dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy. Nová ohniska se však stále objevovala v nepřístupném terénu u Pravčické brány či v soutěskách řeky Kamenice. Likvidaci ohně původně hasiči předpokládali k 5. srpnu, kvůli horku a nedostatku dešťů to ale trvalo déle. První z uhašených sektorů správa parku od hasičů převzala 8. srpna, o tři dny později hasiči předali správě parku další část hašeného území, včetně Mezné, okolí Mezní Louky a prostoru nad Hřenskem. Poslední hašené území v Hřensku hasiči předali 12. srpna, oheň tak byl zdolán.

- Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka oheň zasáhl všechna tři lesní patra - byl pozemní, korunový a nakonec i podzemní, tedy kořenový. Rozrostl se na plochu 1100 hektarů, hasiči pak zasahovali na území o rozloze 3600 hektarů.

Nasazení hasičů a techniky:

- Na uhašení požáru se podílelo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Do boje s požárem byly nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.

- Hasiči využívali leteckou techniku armády, policie nebo nasmlouvaných soukromých firem.

- Do hašení se krom tří českých letadel Antonov (každé pojme 1100 litrů) zapojila dvě speciální hasící letadla Canadair z Itálie (každé unese přes 6000 litrů vody) a Air Tractor ze Švédska (každé pojme až 3000 litrů vody). Speciály Canadair poprvé přiletěly pomáhat s hašením 28. července, den nato se nečekaně vrátily do Itálie, kde také vypukl požár a nahradily je právě švédské stroje. Znovu se Canadairy do hasebních prací zapojily 5. srpna, odlétly 8. srpna. Vrtulníky přiletěli na pomoc s požárem i ze Slovenska, Polska a Německa.

- Piloti českých armádních vrtulníků při zásahu zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin. Armáda to uvedla na svém webu. Do akce vojáci nasadili vrtulníky Sokol i silnější Mi-17.

- Do hašení se mj. zapojil i soukromý pilot vrtulníku Jiří Vlk, který podzději dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu 100.000 korun za to, že bez potřebných povolení podnikl osm letů. Novinky.cz nedávno napsaly, že Vlk uspěl ve správním řízení a pokutu platit nemusí. Úřad ale trvá na tom, že šlo o přestupek.

- Letadla i vrtulníky s vaky nabíraly vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, které tak bylo až do 8. srpna uzavřené pro veřejnost. Vrtulníky s tzv. bambi vaky nabíraly vodu i v Labi u Hřenska. Povodí Labe muselo kvůli nízkému stavu vody navýšit kvůli hašení průtok vody v Labi pod vodním dílem Střekov. Povodí Vltavy zvýšilo odtok z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy.

- Ke zvládnutí požáru hasiči vytvářeli obranné průseky v lesích. Skrytá ohniska jim pomáhaly hledat drony s termovizí.

- Na místě zasahovalo v některých dnech kolem 1000 hasičů, kteří se kvůli panujícím vedrům museli často střídat. Zhruba šest desítek z nich utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. S hašením požáru, logistikou či zásobováním pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků.

- Po 12. srpnu skrytá ohniska, která se mohla ještě objevovat, zůstalo hlídat 72 dobrovolných hasičů. V Mezní Louce dočasně zůstala prozatímní hasičská stanice s šesti profesionálními jednotkami.

Příčina požáru:

- Příčinu požáru vyšetřuje policie jako obecné ohrožení, původně ho vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti. Případu se věnuje tým vyšetřovatelů. Povoláni byli i kynologové se služebními psy vycvičenými k hledání urychlovačů hoření.

- Primární příčinou rychlého a zpočátku nezvladatelného šíření požáru byly podle analýzy mimořádně příznivé klimatické podmínky, hlavně vysoká rychlost větru, velké sucho a také vysoká teplota vzduchu v prvních třech dnech požáru. Sucho panovalo na území parku podle studie nepřetržitě od května 2018 a v srpnu 2022 bylo v oblasti Českého Švýcarska nejintenzivnější za posledních 60 let.

- Starostové některých měst a obcí v Českém Švýcarsku loni uvedli, že rozsah požáru zvýšilo dřevo poničené kůrovcem, které v parku zůstalo, a že to i zkomplikovalo hašení. Správa parku ale namítala, že v lese by i bez kůrovcového dřeva byla hrabanka, která dobře hoří. Názor, že se požár rychle rozšířil hlavně kvůli tisícům uschlých stromů napadených kůrovcem, které zůstávají v lesích ležet, vyslovil v srpnu i prezident Miloš Zeman. Podle analýzy, kterou letos v lednu zveřejnilo ministerstvo životního prostředí, by odklizení kůrovcového dřeva požár nezastavilo, oheň by podle vědců naopak zřejmě zasáhl ještě větší plochu a šířil by se rychleji.

Škody a náklady:

- Škody správa parku odhaduje na 100 milionů korun, hasiči zásah na 250 milionů korun.

- Škody způsobené úbytkem turistů místní podnikatelé už v srpnu částečně vyčíslili asi na 150 milionů korun s tím, že na podzim to může být i 200 milionů. Podle destinační agentury České Švýcarsko oheň zachvátil asi 1,2 procenta regionu, odliv zákazníků však zaznamenali podnikatelé v celém okrese. Sčítače umístěné na řadě míst rezervace zaznamenaly loni 546.216 impulzů. V roce 2019, kdy byla návštěvnost rekordní, to bylo 1,24 milionu zaznamenaných průchodů.

Pomoc postižené oblasti:

- Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) 5. srpna řekl, že na obnovu poničeného veřejného majetku či obnovu infrastruktury cestovního ruchu po požáru v národním parku by mohlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zpočátku vytvořit program. Z evropských fondů by se dalo spolufinancovat pořízení speciální letadla uzpůsobeného na hašení.

- Ministerstvo životního prostředí 2. srpna oznámilo, že vyhlásí dotační program cílící na obnovu obcí zasažených požárem. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) již dříve řekla, že resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší.

- O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) si požádalo osm měst a obcí, které postihl požár. V součtu jde o žádosti za 115 milionů korun.

- Ministerstvo vnitra prostřednictvím generálního ředitelství hasičů vypsalo dvě výzvy, kde mohly obce žádat o kompenzaci nákladů spojených s hašením požáru. V první výzvě přišlo 366 žádostí, vyplaceno bylo 52 milionů korun. Další výzvu vypsalo letos 3. ledna kvůli 14 obcím, které se přihlásit nestihly, v žádosti chybovaly a nebo dostaly menší obnos peněz. K dispozici je 15,5 milionu korun.

- Po vypuknutí požáru se na platformě Donio sešlo od dárců téměř deset milionů korun. Sbírku vyhlásila platforma ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko. Linhart později řekl, že peníze se rozdělí převážně mezi místní hasiče a obyvatele, kteří požárem utrpěli škody. Sbírku vyhlásila také litoměřická diecéze, na kterou lidé k 1. srpnu poslali asi 400.000 korun.

Obnova parku:

- Správa národního parku chce u obnovy po největším požáru na území České republiky využít zkušenosti z roku 2006. Tehdy shořelo v okolí Jetřichovic v Českém Švýcarsku zhruba 20 hektarů a správa nechala požářiště spontánně zalesnit. Spáleniště bylo už v roce 2016 zarostlé břízou, olší, borovicí, jeřábem, bukem a dubem, břízy dorostly do pětimetrové výšky, dnes mohou mít podle strážců parku kolem deseti metrů a les je velmi hustý.

- Vědci z Fakulty životního prostředí ústecké univerzity, kteří zkoumají spáleniště v národním parku, uvedli, že v přírodní katastrofě vidí příležitost k nápravě minulých nevhodných zásahů člověka v místě. Hlavní snahou by podle vědců mělo být najít společnou řeč mezi obyvateli, ochranou přírody a turistickým ruchem.

- Mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov nedávno řekl, že zájem o návštěvu Českého Švýcarska je velký, nahrává tomu i příznivé počasí. Jedna z hlavních turistických atrakcí parku, Pravčická brána, je přístupná po stezce od Tří Pramenů od 1. října loňského roku. Kvůli pracím v jejím okolí byl režim takový, že od pondělí do čtvrtka se v terénu těžilo dřevo, od pátku do neděle sem mohli turisté. Těžaři stále sanují okolí přístupových cest v parku. Kácí stromy, které mají například porušený kořenový systém. Uzavřené zůstávají soutěsky řeky Kamenice.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů