Čtvrtek, 28. března 2024

Biometan získává na atraktivitě. Výrobu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

Biometan získává na atraktivitě. Výrobu loni zahájil rekordní počet nových zařízení

Podle statistické zprávy European Biogas Association (EBA) se v roce 2021 zvýšila produkce biometanu v Evropě o celých 20 %, což představuje dosud největší nárůst. Za rok 2022 lze přitom očekávat podobný trend, vzhledem k tomu, že byl instalován rekordní počet nových výrobních zařízení. Ale přesto, že v České republice funguje 573 bioplynových stanic, ve výrobě plnohodnotné alternativy k zemnímu plynu z obnovitelných zdrojů zatím zaostáváme.

Poptávka po produkci biometanu každým rokem sílí, díky čemuž jen za poslední rok a půl v Evropě vzniklo celkem 1 067 zařízení na výrobu biometanu. V současné době se podle statistik asociace Gas Infrastructure Europe nachází největší počet biometanových stanic ve Francii, Itálii a Dánsku. Právě Dánsko spolu se Švédskem jsou, jak ukazuje graf, na dobré cestě nahradit svou spotřebu zemního plynu biometanem. Oproti nim Česká republika v produkci biometanu stále zaostává. V provozu má téměř 600 bioplynových stanic, ale biometan nevyrábí skoro žádná.
Výroba biometanu a bioplynu v evropských zemích v letech 2011-2021
Zdroj: EBA Statistical Report 2022 - The Biomethane and Biogas Markets
Ačkoliv výstavba stanic pro výrobu biometanu v Evropě narůstá, zdaleka ne všechny plánují připojení k distribuční síti - to znamená, že vyrobenou energii spotřebují v místě jejich produkce. Typické jsou pro to zemědělské stanice, které produkují biometan zpracováním účelově pěstované biomasy či rostlinného bioodpadu. První a dlouho i jedinou stanicí, která začala vtláčet biometan do plynárenské sítě, je bioplynka společnosti EFG v Rapotíně u Šumperka. Ta je navíc unikátní i tím, že se nesoustředí na zpracování účelově pěstovaných plodin či další biomasy, ale na kuchyňský odpad neboli gastroodpad. Nespotřebované potraviny rostlinného a živočišného původu tvoří běžně zhruba čtvrtinu obsahu nádob na směsný komunální odpad. Jen v České republice jsou tak ročně na skládky odvezeny zhruba 2 miliony tun tohoto bioodpadu, z něhož by jinak bylo možné vyprodukovat až 100 mil. Nm3 biometanu (1 TWh), což by pokrylo přibližně 1 % tuzemské spotřeby plynu.
Biometanové cíle jsou nyní nastaveny poměrně vysoko. Ke splnění podmínek taxonomie Evropské unie bude potřeba vyrábět v roce 2025 zhruba až 6 TWh tzv. zeleného plynu a v roce 2030 dokonce až 20 TWh. Je tedy potřeba začít co nejrychleji využívat potenciál této výrobní oblasti, kterým Česko disponuje. Konkrétně skupina EFG, která v Česku patří mezi průkopníkům v oboru, chce v příštích dvou letech investovat do pořízení tří nových jednotek na úpravu bioplynu na biometan, které mají spolu s EFG Rapotín BPS dodávat do sítě lokální biometan o celkové roční kapacitě přesahující 90 GWh. V provozu by tak měla mít skupina do roku 2024 celkem již čtyři jednotky výroby biometanu.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů