Pátek, 31. března 2023

Timmermans souhlasí, aby klimatické konferenci předsedal šéf ropné společnosti

Timmermans souhlasí, aby klimatické konferenci předsedal šéf ropné společnosti

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který zodpovídá za klimatickou politiku EU, souhlasí s tím, aby příští klimatické konferenci OSN (COP28) ve Spojených arabských emirátech předsedal šéf tamní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. Řekl to dnes agentuře EFE při návštěvě Kolumbie. Proti výběru Džábira tento týden protestovalo několik stovek ekologických organizací, které vyzvaly generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby předsedu konference vyměnil.

"Znám Sultána Džábira dost dlouho. Je jedním z mála představitelů ropného a plynařského průmysl, který dlouhodobě investuje do snížení uhlíkové stopy," řekl Timmermans. Místopředseda EK dodal, že chápe, že ekologům může vadit, že bude konferenci řídit zástupce ropného průmyslu. Podle nizozemského politika je však pro dosažení klimatických cílů nutné "změnit odvětví těžby ropy a plynu". "Nezměníme toto průmyslové odvětví jen tím, že ho vytlačíme a neumožníme mu, aby se učil od těch v tomto odvětví, kteří jako první udělali krok správným směrem," dodal Timmermans. Podle něj chce šéf ADNOC vést ropný sektor "úplně jiným směrem" než dosud.

Zhruba 450 organizací vyzvalo tento týden generálního tajemníka OSN Guterrese, aby odvolal šéfa ropné společnosti z čela letošní klimatické konference, která se uskuteční ve Spojených arabských emirátech. Podle nich je Džábir "hrozbou pro legitimitu a účinnost COP 28". Podle nich je ADNOC je 12. největším producentem ropy a patří mezi největší znečišťovatele na světě. "Máme-li mít ještě nějakou naději na zastavení klimatické krize, tak COP nesmí nijak ovlivňovat průmysl fosilních paliv," uvedly ekologické organizace.

Klimatická konference se uskuteční v Dubaji na přelomu listopadu a prosince. Loňská konference v egyptském Šarm aš-Šajchu skončila po přijetí ostře diskutovaného textu o pomoci chudým zemím postiženým změnou klimatu, ale bez nových závazků zaměřených na snížení emisí skleníkových plynů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů