Čtvrtek, 8. června 2023

KAMsNIM.cz. Mapa na zbavování se věcí po celé ČR. Co jste o ní nevěděli...

KAMsNIM.cz. Mapa na zbavování se věcí po celé ČR. Co jste o ní nevěděli...

Už pár let vím o mapě kamsnim.cz, kde najdete možnosti míst, kam můžete legálně odnést vytříděné věci a odpad. Hledáte v mapě, tedy lokálně, blízko vašeho bydliště nebo místa, kde se právě nacházíte.

Aplikace kamsnim.cz seskupuje a propojuje data z různých map a seznamů. Od mapy pítek a veřejných WC, přes sběrné dvory, až po knihobudky a charitativní obchody.

Má plnohodnotnou mobilní verzi. Provozuje ji neziskový projekt Ukliďme Česko, který asi znáte z pravidelných venkovních úklidových akcí.

Takže co jsem o této mapě a aplikaci nevěděla?

kamsnim.cz, hračky, vyhledáváníVyhledávám, kam mohu darovat vytříděné hračky z naší domácnosti

Darování oblečení a posílání bezplatně skrz Zásilkovnu

Síť charitativních obchodů s oblečením Moment přijímá krásné použité oblečení darem. Ok, to možná víte.

Ale víte, že jim ho můžete bezplatně poslat skrz Zásilkovnu? Tu máme každý z nás skoro za bukem a obvykle tam čas od času chodíme tak jako tak (soudím podle sebe). Takže další bariéra padá (jéé, já bych to darovala na charitu, ale u nás žádná není a jezdit se mi nikam nechce).

Dokonce můžete darovat nejen oblečení, ale i kabelky, doplňky, hračky a bytový textil. Balík musí být maximálně 10 kg těžký.

No, a to pěkné. Na mapě kamsnim.cz si jednoduše najdete, kde je nejbližší místo zapojené do tohoto projektu Darujiobleceni.cz od Momentu. Uvidíte jej pod štítkem ,,Daruj oblečení přes Zásilkovnu".

Potravinové banky

Nevěděla jsem, kde přesně je v Plzni Potravinová banka. Už vím. Politických vězňů 5, 301 00 Plzeň - Bory. Můžete tam donést uzavřené potraviny s popisem. Ne tedy domácí uvařené nebo bez obalu.

Když mapu oddálím, vidím alespoň jednu Potravinovou banku v každém kraji ČR.

Živé swapy, výměnné akce

Nevěděla jsem, že už jsou v mapě i akce. Klikněte dole pod mapou na ,,swapy". Kalendář je zatím ale dost omezený. K 13. 12. 2022 jsem viděla 3 aktuální akce na celou ČR, k 20. 1. 2023 vidím 8 plánovaných akcí.

Moc ráda bych se jednoduše dozvídala o swapech, kterou se budou konat. Jak píšu v článku Jak zjistím, kdy bude další swap?, zatím nejlepších výsledků dosahuji na Facebooku při vyhledávání souvisejících událostí.

Komunitní kompostéry

Mapa už je propojená i s Kokozou, která se zabývá městským zahradničením. Najdete tu tedy body, kde jsou komunitní kompostéry. Hodí se, pokud nemáte vlastní kompost nebo poblíž hnědou popelnici na bioodpad.

No, v celé Plzni není ani jeden komunitní nebo veřejný kompostér. Našla jsem je hlavně v Praze, kde Kokoza působí.

Komunitní kompostéry a sběrné dvory, kam můžete odnést zbytky ze zeleniny; vyhledávání v Praze

Kartóny a výplně z eshopových balíků

Jestli objednáváte věci přes internet, asi to znáte. Poměrně rychle se vám doma začnou kupit kartónové krabice, bublinkové fólie a další výplně. Co s nimi?

Schovávám si je doma v běžné zásobě pro další využití a posílání věcí dál. Zbývající vyhazuji běžně do tříděného kontejneru v ulici.

Tušila jsem, že existuje síť obchodů, které zpětně tyto krabice od vás odeberou, aby je využily na balení svých balíčků. Občas takovou prosbu zahlédnu i na Facebooku.

No a ano. Když zadáte ,,kartónové krabice" do mapy, zobrazí vám tato místa se štítkem ,,Znovupoužití obalů pro rozesílku". To je skvělé. Trošku mě mrzí, že mi appka ukázala jen 3 taková místa pro celou Plzeň. Zřejmě ještě mnoho firem neví, jak svou provozovnu do takového seznamu dostat.

Veřejně dostupná pitná voda a toalety; vyhledávání v Brně

Jak mapa kamsnim.cz funguje

Jak v aplikaci kamsnim.cz hledat?

Nejprve zadejte vaši polohu. Bez toho vás mapa nikam moc nepustí. Uvidíte jen číslíčka na úrovni krajů. Např. když jsem zadala knihy a vybrala z nabídky ,,knihy s pevnou vazbou".

Snazší je napsat, co chcete vyhodit, např. ,,oblečení".

Trochu těžké se orientovat, když neznám přesně odpadovou terminologii. Jaký je rozdíl mezi oběhovými systémy, recyklačními systémy (,,circular", ,,reuse", ,,recycle", tedy první tři nabídky)? Zhruba chápu, ale když chci prostě jen vyhodit staré oblečení, jak je mi jedno, jestli to bude cestou circular, reuse nebo recycle.

Nápověda: hodně toho, co hledáte, je pod kategorií ,,reuse", tedy použitelné oblečení, použitelné hračky, drobné domácí potřeby.

Zkoušela jsem mapu i na mobilu. Ovládání mi tam přijde snazší než na počítači. Na počítači mi mapa stále jaksi odjíždí zpět na původní bod. Tápu, která ikonka je přiblížit a oddálit mapu (to plus a mínus na nich je miniaturní, ale možná je to jen mým prohlížečem).

Prohledávala jsem zejména okolí Plzně, kde bydlím.

Kam můžete nechtěné věci a odpad legálně odvézt vy? Co je za možnosti kolem vašeho bydliště?

Zapíchněte si do mapy vaše bydliště a mrkněte se, co máte kolem. Udělejte si malý průzkum.

Objevíte v okolí nová místa ,,kam s nimi"?

Super je, že portál můžete využít k zorientování se v novém bydlišti, když se přestěhujete, bydlíte v novém podnájmu, na internátu nebo vysokoškolské koleji.

Nebo vám naopak v mapě nějaká používaná místa chybí? Jasně, dokonalé to není, mapa funguje na neziskové bázi. Autorům můžete nechat zpětnou vazbu kliknutím v Menu dole na Zpětnou vazbu.

K lednu 2023 obsahuje už 112 000 různých míst v ČR, kam může odnést to, co vám doma překáží a chcete se toho zbavit.

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

Zdroj: https://zijememinimalismem.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů