Středa, 31. května 2023

Japonsko přepočítalo své ostrovy, má jich o 7000 víc

Japonsko přepočítalo své ostrovy, má jich o 7000 víc

Japonsko za pomoci digitálních map přepočítalo své ostrovy a zjistilo, že jich má dvakrát více, než se doposud předpokládalo. Objeveno bylo na 7000 nových ostrůvků, uvedl dnes list The Guardian s odvoláním na zprávy japonských médií.

Vládní úřad pověřil geografy přepočítáním ostrovů poté, co se objevily kritiky, že dosavadní údaje jsou silně zastaralé. Poslední průzkum tohoto druhu byl totiž proveden před 35 lety. Mezitím se přitom objevilo množství zpráv o vzniku nových ostrovů, například vlivem vulkanické činnosti či extrémních povětrnostních jevů, jakož i zprávy o zániku jiných.

Přepočet ukázal, že Japonsko sestává ze 14.125 ostrovů, což je o 7273 více, než se doteď předpokládalo. Vládní úřad, který by měl nový údaj oficiálně zveřejnit během několika příštích týdnů, ale neočekává, že by tato informace nějak změnila velikost japonského území či jeho teritoriálních vod.

Při posledním počítání japonských ostrovů, jehož výsledek zveřejnila v roce 1987 pobřežní stráž, se ještě používaly papírové mapy. Ostrovů, tedy kusů pevniny o obvodu nejméně 100 metrů, bylo tehdy zaznamenáno 6825.

Při novém sčítání byla kritéria pro uznání kusu pevniny za ostrov zachována, použity byly ale digitální mapy, letecké fotografie a další data, tak aby byly vyloučeny umělé ostrovy.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů