Čtvrtek, 23. března 2023

Future Farming získal Cenu primátorky Brna za pomoc v boji s klimatickými změnami

Ocenění v kategorii malý a střední podnik předal Michalu Fojtíkovi první náměstek primátorky Brna René Černý.

Future Farming získal Cenu primátorky Brna za pomoc v boji s klimatickými změnami

Společnost Future Farming dnes získala Cenu primátorky města Brna v kategorii malý a střední podnik za úspěšně realizované projekty v oblasti adaptačních a mitigačních opatření k adaptaci na klimatické změny. Cenu na brněnském výstavišti převzal spoluzakladatel Future Farming a průkopník pokročilé aquaponie Michal Fojtík. Future Farming vyvíjí, vyrábí a dodává technologie pro moderní zemědělství 4.0, v Brně provozuje velkou aquaponickou farmu a je dodavatelem pěstebních technologií pro obnovený Mendelův skleník.

Technologickou firmu Future Farming založili společně Michal Fojtík a brněnská investiční skupina GFF. "Každý den využíváme ohromného talentu, vášně a úsilí všech členů našeho týmu k vývoji a výrobě technologií pro moderní udržitelné zemědělství. Získané ocenění je pro nás povzbuzením do další práce a máme z něho upřímnou radost," komentoval získané ocenění Michal Fojtík.
Podle Fojtíka patří Brno v otázkách životního prostředí k nejaktivnějším městům v České republice. Již v září 2017 se město přidalo k evropské iniciativě měst a obcí, které se dobrovolně zavázaly snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40% do roku 2030. Následně představilo projekt Připrav Brno, který vyzval firmy na území města, aby svými kroky pomohly Brnu závazek splnit.
"K projektu Připrav Brno a závazku snížit emise CO2 jsme přistoupili zcela dobrovolně a hlavně rádi. Snížit emise skleníkových plynů považujeme za naši povinnost vůči budoucím generacím," vysvětluje Michal Fojtík. V lednu 2021 se Future Farming dobrovolně zavázal k dodržování 10 kroků stanovených městem, které zmírní produkci skleníkových plynů.
Ve svých mitigačních opatřeních, které se snaží zmírnit dopady klimatické změny, však šla firma ještě dále.
,,Podařilo se nám vyvinout nové technologie, které umožní bezuhlíkovou a bezodpadovou produkci potravin," vysvětluje zakladatel Future Farming. Podle Fojtíka jsou zelené a čisté technologie budoucnost. Nejen v automobilovém průmyslu, ale i v zemědělství. Podle dat specializovaného webu faktaoklimatu.cz činí podíl tradičního zemědělství na emisích skleníkových plynů v České republice více než 6,7%. K tomuto číslu je potřeba přidat ještě podíl na znečištění z nákladní dopravy, protože většina zemědělských produktů putuje za zákazníky stovky a stovky kilometrů daleko.
,,Naše technologie už umožňují produkovat čerstvé lokální potraviny přímo uprostřed města a nezatěžují životní prostředí nadbytečnými emisemi z dálkové přepravy. Navíc všechny technologie fungují na principu cirkulární ekonomiky, tzn. že neprodukujeme žádný odpad," vysvětluje Michal Fojtík.
Získané ocenění je pro Future Farming třetí v řadě. V roce 2022 získala firma prestižní Cenu za přínos v oblasti ekologického pěstování potravin za komunitní aquaponický systém A Shape, o rok dříve byl její projekt aquaponické produkce potravin zařazen v Cenách SDGs do TOP 10 projektů v kategorii Byznys v České republice.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů