Čtvrtek, 23. března 2023

Klimatičtí aktivisté v Berlíně poničili umělecké dílo na počest německé ústavy

Klimatičtí aktivisté v Berlíně poničili umělecké dílo na počest německé ústavy

Klimatičtí aktivisté ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) dnes pomazali tmavou hmotou památník německé ústavy, který stojí nedaleko Spolkového sněmu. Informovala o tom agentura DPA, podle které si za to vysloužili kritiku napříč politickými stranami.

Skupina uvedla, že její stoupenci "napustili ropou" skleněnou instalaci nazvanou Grundgesetz. Policisté z ní odebrali vzorky husté hnědé tekutiny. Skleněné tabule protestující také polepili plakáty s nápisy jako "ropa nebo základní práva?". Památník tvoří 19 asi tři metry vysokých skleněných tabulí, na kterých je vyryto 19 článků německého základního zákona týkajících se základních práv.

Předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová na twitteru napsala, že činem aktivistů z Letzte Generation je otřesena. Ministr spravedlnosti Marco Buschmann připomněl, že základní zákon zakotvuje hodnoty jako svoboda, demokracie a právní stát a že ty nesmí nikdo nikdy pošpiňovat.

Aktivisté uvedli, že dnešní akci namířili proti vládě. "Vláda má z ústavy povinnost chránit základy našeho života a svobodu. Vláda na svoje povinnosti nestačí," prohlašují.

Sympatizanti Letzte Generation v posledních měsících zintenzivnili protesty, kterými chtějí veřejnost a vládu přinutit k ráznější ochraně klimatu. Odmítají těžbu fosilních paliv a demonstrují například za snížení povolené rychlosti v dopravě. Při protestech se mimo jiné lepí k silnicím, ranvejím či uměleckým dílům.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů