Úterý, 6. června 2023

Odpad z přírody sám nezmizí

Rozhovor o projektu Ukliďme Česko, který poskytl Miroslav Kubásek pro magazín Munipolis.

Odpad z přírody sám nezmizí

Kdy a jak vznikl projekt Ukliďme Česko?

Počátky akce sahají až do roku 2012, kdy nám s kolegou Radkem Janouškem zkrátka vadil nepořádek v přírodě, černé skládky a a znečištěné okolí. Tak jsme vymysleli projekt ZmapujTo.cz, který se k naší radosti uchytil. Problém byl v tom, že jsme projekt nedokázali dostat k samosprávám a organizované skupině lidí, což byl krok k naplánování prvního společného úklidu. První akce Ukliďme Česko se konala v roce 2014.
Kolik lidí se do úklidu v prvním roce zapojilo?
V roce 2014 se zapojilo 6000 dobrovolníků. Přemýšleli jsme, zda bude mít smysl pokračovat. V tom, že jdeme správnou cestou, nás utvrdil zisk prestižní ekologické ceny Energy Globe a také následná medializace projektu. Od té doby nám počet účastníků každým rokem narůstá.
Je pravda, že Ukliďme Česko je největší dobrovolnickou akcí v České republice?
Je to tak, v minulém roce se zapojilo dokonce 200 tisíc dobrovolníků. Za celou dobu pořádání projektu se akce zúčastnilo na 800 tisíc lidí. Letos tedy čekáme ,,miliontého" dobrovolníka.
Jak úklid zorganizovat?
Vždy je potřeba si vytipovat vhodné místo k úklidu, spojit se s příslušnou samosprávou nebo se soukromým vlastníkem a také zajistit svoz odpadu společně s úklidovými pomůckami. Pak už si jen stačí stanovit datum úklidu a registrovat se na našem webu. Důvod je ten, abychom o úklidu věděli a třeba se i ostatní lidé z okolí mohli k akci přidat.
Musí se konat úklidy pouze ve stanoveném termínu?
Nemusí. Datum úklidu musí být vhodné vzhledem k okolí - aby například nebyla vzrostlá tráva, nebylo mnoho sněhu či nebyla v obci naplánována jiná akce. Záleží na dané lokalitě. Úklidy se mohou konat samozřejmě i později než 1. dubna. Toto datum jsme zvolili jako ideální začátek těchto akcí a také jako mediální termín.
Pomáhají doprovodné programy k větší účasti na akcích?
Doprovodný program je určitě vhodný, třeba opékání špekáčků, různé druhy exkurzí či doprovodné akce pro děti. Je to jeden z důležitých motivačních prvků.
Vraťme se k úklidovým pomůckám - může si o ně požádat jednotlivec, nebo je zajistí samospráva?
Většinou obce nemají problém zajistit uklízecí prostředky samy z vlastního rozpočtu. Pokud se však jedná o menší skupiny a různé spolky, tak mohou využít možnost tzv. úklidových balíčků. Jeho součástí jsou pytle na odpadky, rukavice a další prostředky od sponzorů, které jim zašleme.
Co je třeba pro zapojení občanů do akce Ukliďme Česko?
Organizátorem může být jak občan, tak skupina, spolek, obce, školy a firmy starší 18 let. Zúčastnit se tedy může úplně každý. Hlavním jarním úklidovým dnem v roce 2023 bude sobota 1. dubna.

Celý magazín Munipolis si ho můžete on-line prohlédnout na
https://zpravodaj.munipolis.cz/samospravy/03-04-2023/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů