Středa, 4. října 2023

V Českém Švýcarsku o víkendu hořelo, podle správy parku šlo o žhářské útoky

V Českém Švýcarsku o víkendu hořelo, podle správy parku šlo o žhářské útoky

V národním parku České Švýcarsko zasahovali o víkendu kvůli drobnějšímu požáru hasiči. Podle správců parku šlo o o dva žhářské útoky. Informovala o tom dnes na facebooku správa parku. Policie se případy zabývá, hořelo ze soboty na neděli na katastrálním území Vlčí hora, řekl ČTK policejní mluvčí.

Hořel posed a přilehlý seník. Na místo vyrazili v neděli hasiči z Krásné Lípy a ze Šluknova. "Na místě zjistili, že se jedná o zahoření vývratu, který chytil od shořelého posedu a uhasili jej. Po předání požářiště provedli naši kolegové kontrolu širšího okolí a zjistili, že došlo také k pokusu o zapálení nedalekého seníku. V seníku došlo k ohoření jeho konstrukce a k vyhoření zbytků sena a suché trávy v okolí," uvedla na sociální síti správa parku. Policie věc vyšetřuje. "Věříme, že se jí podaří žháře dopadnout a tyto útoky skončí," uvedla správa.

V národním parku hořelo také minulý týden. Nejprve shořel posed v lese ve Starých Křečanech a následně rozhledna na Vlčí hoře, v tomto případě zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Shořela přilehlá chata, rozhledna je poškozená zčásti. Škodu starosta Krásné Lípy Jan Kolář odhadl na dva miliony korun.

V Českém Švýcarsku zasahují hasiči každoročně. Nejrozsáhlejší požár zachvátil národní park loni v létě. Rozšířil se na 1060 hektarů, policie ho vyšetřuje jako obecné ohrožení. Stále pokračují práce na odstraňování následků požáru, při kterém zcela shořely tři objekty a evakuováni byli obyvatelé Hřenska a okolí. Uzavřeny jsou pro turisty některé trasy a mimo jiné i Edmundova soutěska.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů