Středa, 4. října 2023

Pro zájemce o ekologické farmaření se otevírá první Farmářská škola v České republice

Pro zájemce o ekologické farmaření se otevírá první Farmářská škola v České republice

Farmaření není jen dřina, ale i poslání! A to zvláště, pokud chce člověk farmařit ekologicky a v souladu s přírodou. Pro všechny zájemce, kteří se touží vydat touto cestou otevře letos od září svůj první ročník Farmářská škola - vyšší odborná škola zaměřená na ekologické

a biodynamické zemědělství. Přichází se zcela novým konceptem vzdělávání a v České republice je jediná svého druhu. Velký důraz klade zejména na praktickou výuku. Studenti si v průběhu tří let vyzkouší celou škálu zemědělských prací a zároveň se seznámí s reálným fungováním přímo na jedné ze 40 vzdělávacích farem v Čechách i v zahraničí. Řada z nich následně najde v zemědělství své uplatnění. Zájemci o studium se mohou hlásit do 31. května na webových stránkách školy. Bližší informace o studiu získají také během Dne otevřených dveří, který se koná 19. dubna přímo v sídle školy ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze.

Čím se Farmářská škola liší od dosavadního způsobu vzdělávání v zemědělství?

Na rozdíl od studia na běžné zemědělské škole bude výuka probíhá přímo v provozu v reálné farmy. Chybět ale nebude ani teorie vedená zkušenými odborníky. Díky této koncepci získají absolventi reálné profesní zkušenosti již během studia a po úspěšném absolvování školy budou schopni založit a vést vlastní ekologickou farmu. Inspirací pro vznik Farmářské školy byl způsob vzdělávání v zemědělství, který už řadu let funguje zejména v Německu, Švýcarsku, Anglii a Francii.

,,Farmářská škola představuje v České republice unikátní koncept, protože nabízí ucelený program praktického vzdělávání přímo na ekologických farmách, a to jak u nás, tak i v zahraničí. Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze chtěli zakládat své vlastní farmy a přispět tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově," říká Jiří Prachař, ředitel Farmářské školy.

Už zkušební provoz školy prokázal zájem o tento typ vzdělání i to, že spolupráce farmářů a studentů je oboustranně prospěšná.

Aktuální situace v zemědělském vzdělávání v České republice

Dle Agrární komory v zemědělství dlouhodobě chybí zhruba 4 500 farmářů a 14 tisíc sezónních pracovníků. Přitom naprostá většina absolventů zemědělských škol a učilišť do praxe nepřechází
a ani se na ni necítí připravená. V zemědělském vzdělávání u nás navíc převažuje zejména teorie
(cca 65 %) nad praxí (cca 35 %). Ta navíc často bývá naprosto oddělena od reálných zemědělských podniků.

,,Současné nové trendy, jako například ekologické a regenerativní zemědělství zůstává v těchto školách pouze okrajovou částí výuky nebo se do ní nedostane vůbec. Tento vzdělávací koncept považujeme za zastaralý a již neodpovídající potřebám žáků a současné zemědělské praxe. Farmářská škola představuje pilotní projekt a ukázku, že systémová změna v zemědělském vzdělávání je možná. Je to cesta, jak zájemcům daný obor představit prakticky, atraktivně i se zárukou vysoké odbornosti," vysvětluje Jiří Prachař.

Jak se přihlásit ke studiu?

Příjem přihlášek do prvního ročníku nové vyšší odborné školy ekologického zemědělství už běží
a zájemci se mohou hlásit až do 31. května 2023. Bližší informace o studiu a přihlašovací formulář najdou na webu https://farmarskaskola.cz/.

Farmářská škola pořádá pro zájemcům také Den otevřených dveří, který proběhne ve středu 19. dubna 2023 přímo v jejím sídle v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze Ruzyni. Zájemci se mohou účastnit bezplatně i některého z ukázkových seminářů Farmářské školy pořádaných v období od dubna do června 2023. Bližší informace najdete v přihlašovacím formuláři http://bit.ly/3zieUZE.

Více o Farmářské škole a jejích aktivitách se dozvíte
na jejích webových stránkách
https://farmarskaskola.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů