Ministerstva a další úřady i vlastníci technické infrastruktury zřejmě budou ze zákona spolupracovat na zpřístupňování prostorových dat třech desítek oblastí, která slouží také pro evropský geoportál. Předpokládá to vládní novela zákona o právu na informace o životním prostředí, která je ve Sněmovně po dnešním druhém čtení před závěrečným schvalováním. Předloha vychází z předpisů EU, poslanci k ní žádné pozměňovací návrhy nepodali.
Sněmovna z iniciativy výboru pro životní prostředí zřejmě rozšíří výčet případů, kvůli kterým mohou úřady poskytnutí informace o životním prostředí žadateli odepřít. Úřady nedají například údaje, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit rovnost účastníků soudního, rozhodčího či správního řízení nebo by mohly ohrozit právo na spravedlivý proces.
Koordinační výbor pro infrastrukturu pro prostorové informace v Evropě existuje přes deset let, kvůli novým povinnostem je třeba záležitost upravit přímo v zákoně, stojí v důvodové zprávě. Pro každou z oblastí zákon stanoví úřad nebo úřady, který pro ně má zajišťovat zpřístupnění národních datových sad na geoportálu. Na evropský geoportál se pak přenášejí informace o tom, kde jsou data dostupná, tedy kde se k nim uživatel dostane.
K oblastem patří zeměpisné názvy, územní správní jednotky, parcely, dopravní sítě, chráněná území, nadmořská výška, využití území, veřejné služby, zemědělská a průmyslová zařízení, zdroje energie, stav ovzduší a rozložení výskytu živočišných a rostlinných druhů.
Jednorázové náklady na vybudování a zajištění provozu infrastruktury prostorových dat odhadlo ministerstvo životního prostředí na zhruba 76 milionů korun. Běžné náklady se mají pohybovat kolem 39 milionů korun za rok.