Úterý, 6. června 2023

LIDL PODPOŘÍ VÝSTAVBU DALŠÍCH ŠESTI JEDLÝCH ŠKOLNÍCH ZAHRAD

LIDL PODPOŘÍ VÝSTAVBU DALŠÍCH ŠESTI JEDLÝCH ŠKOLNÍCH ZAHRAD

Spolupráce mezi společností Lidl a Skutečně zdravou školou odstartovala v březnu minulého roku a jejím hlavním cílem byla od začátku podpora kultury zdravého a udržitelného stravování ve školách. Kromě finančního daru pro program Skutečně Zdravá škola byla vypsána grantová výzva na výstavbu jedlých školních zahrad. V předešlém školním roce bylo popořeno šest škol a nyní byli vybráni vítězové za aktuální rok. Dalších šest škol tak získá 100.000 Kč a profesionální metodické vedení, aby mohly svou zahradu vybudovat od základu nebo vhodně přetvořit v zahradu jedlou.

Do druhého ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo své projekty 25 škol zapojených v programu. Vítězné projekty se zaměřují na různé aspekty jedlých zahrad a využití venkovních prostor. Některé školy využijí finanční podporu k založení či rozšíření ovocných a bylinkových zahrad, vybudování venkovních interaktivních učeben, či na instalaci inovativního zavlažování. Další projekty se zaměří na propojování generací prostřednictvím zahradničení, do kterého zapojí děti společně s obyvateli blízkého domova seniorů. Jiná škola zase bude usilovat o vytvoření vhodného prostředí pro včely a zapojení školní zahrady do výuky tak, aby naučila děti vztahům mezi půdou, rostlinami a živočichy.
,,Byla pro nás radost pročítat žádosti všech škol a zároveň nám bylo líto, že jich musíme vybrat jen šest. Žádosti totiž obsahovaly spousty skvělých nápadů a inovativních přístupů, byly perfektně připraveny a čišelo z nich neutuchající nadšení. Už se velmi těšíme na všechny realizace a jsme rádi, že jsme součástí projektu, který stejně jako my podporuje ve stravování principy čerstvosti, regionality a udržitelnosti a učí to děti již od útlého věku," uvádí vedoucí firemní komunikace společnosti Lidl Tomáš Myler.
Z jedlé školní zahrady budou mít už v následujícím roce radost děti v těchto školách a školkách:
Waldorfská škola Brno - střední škola, základní škola a mateřská škola: Plovdivská 8, 616 00 Brno, Jihomoravský kraj, www.waldorf-brno.cz
Mateřská škola Dobroměřice:Středohor 362, Dobroměřice 440 01, Ústecký kraj, www.msdobromerice.cz
Základní škola a Mateřská škola, Višňové, okres Znojmo: Višňové 228, 671 38 Višňové, Jihomoravský kraj, www.zsvisnove.eu
Mateřská škola Mánesova Kroměříž: Mánesova 3880, 767 01 Kroměříž, Zlínský kraj, www.msmanesovakromeriz.cz
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice: Hlavní 103, 742 83, Zbyslavice, Moravskoslezský kraj, www.zszbyslavice.cz
Základní škola a Mateřská škola Nové Veselí: Na Výsluní 286, 592 14 Nové Veselí, kraj Vysočina, www.zsnoveveseli.cz
,,Druhý ročník výzvy potvrdil, že značný zájem o budování jedlých školních zahrad, který jsme zaznamenali v prvním ročníku, nebyl jen náhodou. Letos předložilo své projekty ještě více škol než v minulém roce, a to nás nesmírně těší. Všechny žádosti byly vysoce kvalitní, což poukazuje na to, že vzdělávání na školních zahradách je aktuální a důležité téma. Rádi bychom podpořili všechny školy, ale bohužel to není možné. Provedení výběru bylo opravdu náročné," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
O společnosti Lidl
Společnost Lidl vstoupila na český trh v červnu 2003, kdy otevřela prvních 14 prodejen. V současnosti provozuje síť 316 prodejen, které jsou zásobovány 5 logistickými centry. Filozofie prodeje společnosti Lidl je založena na privátních značkách, které tvoří více než 75 % veškerého sortimentu. Kromě nejvyšší kvality za nejlepší cenu oceňují zákazníci prodejen Lidl také pravidelné, tematické týdny s nabídkou potravin a spotřebního zboží, které není součástí stálého sortimentu. Spotřební zboží Lidl nabízí také ve svém internetovém obchodě Lidl-shop. Společnost Lidl se snaží být ve všech oblastech podnikání maximálně odpovědná vůči svému okolí. V rámci společenské odpovědnosti se Lidl dlouhodobě zaměřuje na podporu dětí, pro něž realizuje různé projekty, například sbírku Srdce dětem či v minulých letech výstavbu Rákosníčkových hřišť.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů