Neděle, 28. května 2023

Francie zavedla zákaz některých vnitrostátních letů přijatý v klimatickém zákoně

Francie zavedla zákaz některých vnitrostátních letů přijatý v klimatickém zákoně

Ve Francii vstoupil v platnost zákaz vnitrostátních letů mezi destinacemi, které mají železniční spojení s délkou cesty pod dvě a půl hodiny. Oznámil to francouzský ministr dopravy Clément Beaune, který krok označil za "silný symbol" snahy snižovat emise skleníkových plynů. Opatření schválené předloni v zákoně na ochranu klimatu vychází z konzultací s občany.

"Toto opatření je světovou premiérou, která plně zapadá do politiky vlády s cílem podporovat přechod k dopravním prostředkům s nižšími emisemi skleníkových plynů," uvedl Beaune v tiskové zprávě.

Zavedení nařízení, které danou část zákona uvádí do praxe, znamená okamžitý zákaz letů mezi Nantes, Bordeaux a Lyonem a pařížským letištěm Orly. Televize BFM TV vysvětluje, že lety mezi uvedenou trojicí měst a pařížským letištěm Roissy zůstávají povolené, neboť v tomto případě se čas jízdy vlakem počítá podle nádraží, které je až přímo na letišti na severovýchod od metropole, a cesta z Bordeaux či Nantes tak trvá déle než 150 minut. Navíc platí výjimka pro lety navazující na jiný spoj.

Francouzská média podotýkají, že zákon jen potvrdil již zavedenou praxi. Francouzská vláda přiměla národního přepravce Air France krátké lety zrušit výměnou za příslib finanční pomoci v květnu 2020. Zákaz se tak týká zejména konkurentů Air France, kteří by mohli chtít o krátké linky usilovat.

Myšlenka vzešla z konzultací s občany pořádaných francouzskou vládou v letech 2019 a 2020 pod názvem Občanská úmluva pro klima. Z té vzešel požadavek, aby se zákaz vztahoval na lety nahraditelné až čtyřhodinovou cestou vlakem. Mírnější verze pak byla v roce 2021 schválena parlamentem v balíku opatření, které mají Francii pomoci snížit emise skleníkových plynů o 40 procent do roku 2030 ve srovnání s rokem 1990.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů