Pátek, 22. září 2023

V Č. Budějovicích ponechávají pátým rokem některá travnatá místa bez sečení

V Č. Budějovicích ponechávají pátým rokem některá travnatá místa bez sečení

V Českých Budějovicích ponechávají pátým rokem některá místa v parcích a některé zatravněné plochy bez sečení. Volný růst pomáhá lepšímu zadržování vody a výskytu některých vzácnějších rostlin. Vhodné plochy vybírají přírodovědci ve spolupráci s českobudějovickým magistrátem. V tiskové zprávě to uvedl Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.

"Vyšší a kvetoucí městské trávníky mají velký potenciál pro ochranu přírody, a to nejen z hlediska podpory druhové rozmanitosti nebo opylovačů. Při srážkách lépe zadržují vodu, v obdobích letního sucha naopak brání nadměrnému vysoušení půdy, zmírňují městské klima nebo zachycují prach. Příliš často sečený trávník může tyto funkce plnit jen velmi omezeně," uvedla Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

V městském katastru jsou nyní dvě desítky míst, kde se tráva neseká. Jde například o sídliště Máj, úseky kolem Husovy třídy nebo Na Dlouhé louce. Většina travnatých ploch ve městě se seče pětkrát v sezoně. Dětská hřiště, plochy vystavené zvýšenému pohybu lidí nebo okolí mateřských a základních škol se sečou desetkrát. Letos zatím práce komplikovalo počasí. ,,Časovou ztrátu způsobenou častými dešti postupně doháníme. Organizujeme seče i o víkendech. Věřím, že po zbytek sezony už pojedeme podle plánu," řekl vedoucí odboru správy veřejných statků českobudějovického magistrátu Tomáš Kubeš.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů