Pátek, 22. září 2023

Vědce a ekology pobouřil návrh Madridu a Katalánska na výjimku z emisí

Vědce a ekology pobouřil návrh Madridu a Katalánska na výjimku z emisí

Vědce a ekology pobouřil návrh Katalánska a madridského regionu, aby měly výjimky z unijních limitů pro znečištění ovzduší. Informuje o tom dnes deník El País. Podle vědců a zdravotnických expertů může uvolnění limitů vést k růstu zdravotních problémů. Postoj obou samosprávných celků kritizovala také vláda.

Oba španělské regiony se připojily k iniciativě dalších samosprávných celků z Itálie, Nizozemska a Rakouska, které žádají o výjimky z limitů, které má stanovit nová směrnice o kvalitě ovzduší. Ta má obsahovat přísnější a aktualizované limity.

Regiony argumentují tím, že na jejich území je velká koncentrace lidí a ekonomických aktivit, což jim ztěžuje dodržovat předepsané normy. Přiznávají, že naměřené hodnoty znečištění vzduchu jsou na jejich území často nad limity, které stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO).

Dokument kritizovala například ředitelka oddělení veřejného zdraví WHO María Neiraová. Podle ní uvolnění limitů by znamenalo připustit vyšší znečištění vzduchu a tudíž také častější související zdravotní komplikace, jako je rakovina či onemocnění srdce a plic.

To, že se k dokumentu připojilo i Katalánsko, překvapilo vědce Marka Nieuwenhuijsena z barcelonského Ústavu globálního zdraví. "Už nemáme čas, je nutné jednat nyní a snížit úroveň znečištění," řekl. Ekolog Miguel Ángel Ceballos označil postoj obou regionů, které podle něj od roku 2010 opakovaně nesplňují normy pro znečištění ovzduší, za snahu dělat obstrukce při projednávání aktualizací pravidel.

Postoj obou regionů, které vedou dvě odlišné politické síly, konzervativci Madrid a levicoví separatisté Katalánsko, kritizovalo i ministerstvo ekologického přechodu a označilo ho za "neslušný". Podle něj dokument regionů ohrožuje zdraví občanů.

Dokument kritizují také italští vědci. Lombardie a další tři italské regiony z Pádské nížiny, která patří k silně znečištěným oblastem v Evropské unii, zavedení výjimek podporují. "Jakákoliv flexibilita a výjimka jen oslabí směrnici a podpoří její nedodržování s obrovskými náklady na zdravotnictví," uvedl italský vědec a epidemiolog Francresco Forastiere. Naopak předseda krajské rady regionu Lombardie Attilio Fontana z Ligy považuje limity, které by chtěl projednat Brusel, za nerealistické.

V loňském roce Soudní dvůr Evropské unie odsoudil Španělsko za to, že v Madridu, Barceloně a v okolí obou těchto měst nejsou opakovaně dodržovány limitu pro koncentraci oxidu dusičitého ve vzduchu. Ten vzniká především kvůli velkému dopravnímu provozu v obou městech, která se svým okolím představují zhruba 15 procent španělského obyvatelstva.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů