Sobota, 2. prosince 2023

Nové dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Nové dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla

Stát nový program dotací na fotovoltaiku i tepelná čerpadla. S tímto plánem navštívil ministr životního prostředí Petr Hladík média počátkem května 2023. O jaký půjde program, kdy se spustí a jakou podporu bude možné získat?

Ceny fotovoltaiky klesají, můžeme je zadotovat
Podle ministra Hladíka začaly ceny fotovoltaiky klesat. Výroba komponentů se přesouvá do Evropy, firmy se chytily významné příležitosti. Současný boom připisuje ukrajinskému konfliktu, a tím vyvolané energetické krizi.
,,Teď se nám zdá, že se všechno řeší narychlo a dynamicky. Na rozdíl od zbytku Evropy jsme poměrně dost zaspali. Investice do obnovitelných zdrojů nebyly v Česku populární. Když se podíváme na množství fotovoltaiky v Rumunsku, v Polsku, v Bulharsku, u kterých předpokládáme, že na tom budou hůře, tak jsou prostě dál," konstatoval Hladík.
Co s cenami udělá dotace? Zákony trhu říkají, že je zvednou
Na první pohled to vypadá jako vynikající zpráva. Jenže zákony nabídky a poptávky jsou neúprosné, jak ostatně ukázaly všechny dřívější dotační programy (nejen v ČR). Jakmile se, i vlivem dotací, zvedne poptávka po produktu, ten zákonitě zdraží.
S dotací počítá ministerstvo od září, možná později. Než znovu ovlivní trh, může být mnohem výhodnější výhodnější si včas vyřídit půjčku nebankovní či úvěr od banky, a fotovoltaiku a (nebo) tepelné čerpadlo pořídit před nadcházející zimou a hlavně za současné nižší ceny. Úspory na energiích i na pořizovací ceně mohou zdaleka předčit náklady na úvěr. Samozřejmě za předpokladu, že si tržní nabídku pečlivě porovnáte a sáhnete po půjčce pro vás nejvýhodnější.
Fotovoltailka vám v budoucnu také vydělá
Věděli jste, že fotovoltaika nově nejenže uspoří, v budoucnosti i vydělá? Pomůže nově chystaný monitoring výroby a změny v legislativě. Miroslav Mikeš, jednatel společnosti vyrábějící certifikované rozvaděče, poukázal na nové, a pro majitele fotovoltaických elektráren příznivé, změny v zákonné úpravě:
"Dříve bylo možné provozovat fotovoltaickou elektrárnu v nejčastějším "jednoduchém" režimu bez licence jen s jedním EAN kódem (spotřebním). Od roku 2023 je ale možné fotovoltaiku provozovat bez licence i s druhým - výrobním EAN kódem. A to je velmi zajímavé. Získání druhého EAN kódu je velmi jednoduché, stačí si jen zažádat u distribuce nebo to nechat na instalační společnosti, která by to měla vyřešit za Vás. S výrobním EAN kódem si sami můžete určit, komu odprodáte elektřinu a hlavně, ne pouze za fixní ceny jako v minulosti, ale za spotové ceny na trhu."
I státní dotace bude podmíněna půjčkou
Server iDNES.cz, který přinesl rozhovor s ministrem Hladíkem, informoval, že dotace bude od září dostupná vlastníkům domů a bytů. Ale jen formou kombinace půjčky a dotace. Kombinované dotační modely (kombinace s půjčkou) by měly být k dispozici do roku 2030.
Program bude dostupný i pro podnikový sektor. ,,Oblast dekarbonizace se týká energetiky, teplárenství, průmyslu, tedy i firem, dopravy, veřejného sektoru i vlastníků domů a bytů. Týká se to celé řady segmentů, jako jsou cukrovary, sklárny," sdělil Hladík.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů