Středa, 4. října 2023

Kouř z lesních požárů v Kanadě se rozšířil až do Norska

Kouř z lesních požárů v Kanadě se rozšířil až do Norska

Kouř z rozsáhlých lesních požárů na východě Kanady dospěl přes Grónsko a Island až do Norska. Informoval o tom dnes norský list Verdens Gang. Podle expertů jsou ale koncentrace znečišťujících látek v Norsku nízké a neměly by představovat zdravotní riziko pro obyvatele.

"V nejhorším případě by lidé na západním pobřeží Norska mohli cítit kouř a vidět slabý opar," řekl podle deníku Verdens Gang Nikolaos Evangeliou z norského ústavu pro výzkum ovzduší (NILU). "Koncentrace oxidu uhelnatého a černého uhlíku ale zůstanou podle předpokladů v Norsku tak nízké, že nebudou zdraví škodlivé," dodal.

V kanadských provinciích Ontario a Québec hoří lesy na desítkách míst. Dým z těchto ohňů zahalil v posledních dnech velká města jako Toronto a Ottawa v Kanadě a New York, Washington či Filadelfii v USA. New York zaznamenal rekordní míru znečištění ovzduší a jeho mrakodrapy mizely v oranžově zbarveném oparu.

První výskyt znečišťujících částic byl zjištěn již v noci na pondělí v observatoři v Birkenesu na jihu Norska. Přítomnost částic ve vzduchu zaznamenala observatoř i v úterý a ve středu.

Rekordně teplé a suché počasí zvýšilo v posledních dnech riziko požárů i v Norsku. Na jihu země již 14 dní nepršelo, což je v této severské zemi neobvyklé, píše Verdens Gang.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů