Majitel lesa zaplatí 290 tisíc korun za nelegální navážku výkopového materiálu se stavebním odpadem
Česká inspekce životního prostředí se v dubnu 2021 zabývala podnětem, kdy vlastník lesa (fyzická osoba) na Benešovsku vykácel stromy a zavezl pozemek ve tvaru svažité rokle výkopovým materiálem s příměsí stavební suti a asfaltu. Jednalo se o plochu o velikosti 973 m2, k navážce docházelo průběžně od roku 2019. Dle vlastních slov tak majitel učinil proto, aby následně mohl lépe hospodařit v náročně členitém terénu.
Veškerá činnost na předmětných lesních pozemcích však probíhala bez vědomí a souhlasu dotčených orgánů státní správy. V průběhu šetření inspektoři dospěli k závěru, že ke spáchání přestupku došlo v důsledku neznalosti zákona. uvedl ředitel Oblastního inspektorátu Praha Václav Beroušek. Řízení o pokutě mohl majitel předmětných pozemků předejít, pokud by se před zahájením zavážení rokle informoval u příslušných orgánů státní správy. Zjistil by, že tento typ úpravy lesního pozemku nelze provádět, aniž by nedocházelo k porušování lesního zákona, potažmo k ohrožování životního prostředí v lesích.
Ve snaze o legalizování navážky výkopového materiálu a stavebního odpadu si vlastník lesa zažádal o dodatečné povolení u odboru výstavby místně příslušného úřadu. Tuto žádost však úřad zamítnul. ,,Nelze se automaticky domnívat, že když vlastník lesa započne realizovat nebo nechá realizovat činnost, která nesouvisí s lesním hospodařením a která je v přímém rozporu se zachováním lesa, že zpětně půjde legalizovat, neboť by takto mohlo docházet k nežádoucím změnám lesní půdy na jiný druh a využití," vysvětlil Beroušek.
Majitel lesa se proti rozhodnutí inspekce odvolal k Ministerstvu životního prostředí, avšak neúspěšně. Pokuta ve výši 290 tisíc korun se stala pravomocnou 17. května 2023. Navážku má povinnost vlastník odstranit, jinak se vystavuje riziku uložení opakovaných pokut.