Obnovitelné zdroje v pololetí pokryly přes polovinu spotřeby elektřiny v Německu
Produkce energie z obnovitelných zdrojů v letošním prvním pololetí pokrývala více než polovinu spotřeby elektřiny v Německu. Vyplývá to podle agentury DPA z předběžných údajů Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW) a Spolkového svazu energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW).
Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny podle těchto údajů v letošním prvním pololetí činil 52 procent. Byl tak o tři procentní body vyšší než v první polovině loňského roku.
Přibližně 42 procent produkce energie z obnovitelných zdrojů připadlo na větrné elektrárny na souši a více než čtvrtina na solární elektrárny. Na výrobě této energie se podílely rovněž elektrárny na biomasu, větrné elektrárny na moři a vodní elektrárny.
Rozvoj výroby elektřiny pomocí větrné a sluneční energie hraje klíčovou roli ve strategii německé vlády pro dosažení klimatických cílů a zvýšení nezávislosti na fosilních palivech, jako jsou uhlí a plyn. Podle vládních plánů má v roce 2030 pocházet z obnovitelných zdrojů 80 procent elektřiny v Německu. Poptávka po elektřině by se přitom mohla výrazně zvýšit v důsledku většího využívání elektromobilů a tepelných čerpadel, napsala DPA.
Ředitel ZSW Frithjof Staiss uvedl, že k dosažení klimatické neutrality do roku 2045 je zapotřebí, aby se již v roce 2035 produkce elektřiny plně spoléhala na obnovitelné zdroje. Výstavba zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů tak podle něj musí být výrazně rychlejší než v minulosti.
Šéfka BDEW Kerstin Andreaeová nicméně v této souvislosti poukazuje na problémy s nedostatkem pracovních sil. "Již nyní má řada podniků potíže najít kvalifikovaný personál. V následujících letech by se navíc tato situace mohla drasticky zhoršit. Musíme proto pro profese v energetice nadchnout více mladých lidí, zejména také žen," uvedla.