Sobota, 2. prosince 2023

Firma v Moravském Berouně testuje odstraňování farmak z odpadní vody

Firma v Moravském Berouně testuje odstraňování farmak z odpadní vody

Brněnská společnost Lifetech testuje v Moravském Berouně na Olomoucku novou technologii na odstraňování zbytků léčiv z vody, která je z místní čistírny odpadních vod vypouštěna na území vodohospodářského ochranného pásma s prameny minerální vody. Nyní používané biologické čistírny odpadních vod si se zbytky léčiv nedokážou poradit. Projekt má za cíl snížit nejméně o 90 procent množství farmak ve vyčištěné vodě a potvrdit vhodnost použité technologie pro její zavedení v dalších menších městech a obcích. ČTK to sdělil ředitel a majitel společnosti Lifetech Jiří Dřímal.

Odborníci v areálu čistírny odpadních vod v Moravském Berouně instalovali speciální kontejner, kterým v testovacím provozu prochází voda vypouštěná z čistící technologie. Zařízení v kontejneru pomocí pokročilých oxidačních procesů odstraňuje z vody zbytky pesticidů a léčiv. Tato technologie podle Dřímala využívá fyzikálních principů a nevyžaduje přidávání chemických látek. "Současně se nejedná o filtrační nebo separační membránový proces, a není proto potřeba řešit jakýkoli další koncentrovaný odpad," uvedl.

Hlavním zdrojem farmak v odpadních vodách jsou podle Dřímala lidé. Z odpadních vod se tyto chemické látky dostávají do ekosystému a je jimi kontaminována podzemní a pitná voda. Do životního prostředí farmaceutika pronikají také průsakem skládek, z chovu hospodářských zvířat, včelařství nebo z pěstování ovoce a zeleniny.

Češi každý rok podle Dřímala zkonzumují tuny léků. "Pouze léků na cholesterol a krevní tlak obsahujících fibráty se spotřebuje více než deset tun. Další tuny farmak představují nesteroidní protizánětlivá léčiva, jako je například ibuprofen, diklofenak, aspirin nebo acylpyrin. Estrogenní hormony se nevyskytují pouze v hormonální antikoncepci, ale třeba také v kosmetice nebo pracích prášcích a hojně jsou využívány i při chovu hospodářských zvířat. A nakonec je tu velká skupina antidepresiv a sedativ," podotkl Dřímal.

Při průchodu standardními biologickými čistírnami odpadních vod se farmaka téměř nezmění, a proto se s vyčištěnou vodou vrací zpět do přírody. "Stále častěji se hovoří o potenciální nebezpečnosti tzv. mikropolutantů pro ekosystémy. Naše technologie dokáže převážnou část těchto farmak z vody odstranit," dodal Dřímal.

Společnost Lifetech dodává technologie nejen pro čistírny odpadních vod, úpravu pitné vody či pro akvakultury, ale také pro čištění bazénových vod na principu UV záření a ozonu. První úpravnu pitné vody nainstalovala v roce 1999.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů