Sobota, 2. prosince 2023

Liberečtí vědci vyvinuli autonomní elektromobil, řadí ho k nejlepším projektům EU

Liberečtí vědci vyvinuli autonomní elektromobil, řadí ho k nejlepším projektům EU

Tým vědců z Technické univerzity v Liberci (TUL) vyvinul autonomní elektromobil, který se umí vyhnout překážkám, lidem i zvířatům a bezpečně dorazit do cíle. Vozidlo určené pro přepravu nákladů lze použít nejen v halách a skladištích, ale třeba i na poli. Samořiditelné vozidlo z Liberce patří k nejlepším projektům v Evropské unii, dokázalo se prosadit v konkurenci 220 projektů a dostalo se do finále prestižní soutěže Regiostars 2023, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Adam Pluhař.

Tým vědců z Liberce pracoval na vývoji nezávislé pojízdné plošiny pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách přes čtyři roky. Na projektu spolupracovali vědci a studenti čtyř fakult a univerzitního Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie (CXI). "Regiostars 2023 je prestižní ocenění a už fakt, že jsme v naší kategorii mezi pěti nejlepšími projekty Evropy, svědčí o tom, že naše úsilí mělo smysl," řekl vedoucí výzkumného týmu Michal Petrů z Fakulty strojní TUL.

Plošiny jsou vybavené řadou senzorů i unikátním viděním, liberečtí vědci mimo jiné využili jako první na světě pro další pokročilou sensoriku řízení vozidla technologii pro rozšířenou realitu Microsoft HoloLens. Platforma ji využívá pro přesné sledování polohy vozidla v reálném čase nutné pro vlastní adaptivní řízení. Díky systému senzorů a unikátnímu vidění se plošiny dokážou vyhnout případným překážkám. Konstrukce platformy je tvořena z lehkých materiálů, pohání ji elektromotor. Primárně je zařízení určeno pro nasazení v průmyslové výrobě.

"Není pochyb o tom, že autonomní vozidla změní svět logistiky. Náš modulární autonomní elektromobil pomůže zvýšit produktivitu dopravy, úroveň bezpečnosti a v neposlední řadě povede ke snížení dopadů na životní prostředí," řekl Petrů. Vědci vozidlo testovali s místními firmami v halách, skladištích, venkovních prostorech, polích a na zpevněných a nezpevněných půdách. Prošlo například i zkouškou pro asistenční službu poštovního doručování pro Českou poštu.

Projekt nazvaný ANTeTUL financovaly ministerstvo školství a Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. V souvislosti s jeho řešením a vývojem dvou funkčních prototypů zaregistroval výzkumný tým pět mezinárodních patentů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů