Pátek, 1. prosince 2023

Papež vyzval studenty k radikalitě v ochraně přírody a v boji proti chudobě

Papež vyzval studenty k radikalitě v ochraně přírody a v boji proti chudobě

Papež František vyzval dnes univerzitní studenty v Lisabonu k důslednější ochraně životního prostředí, k sociálně spravedlivější společnosti a ke snižování rozdílu mezi bohatými a chudými. Podle papeže není čas na váhavé kroky či dvojznačné kompromisy. Podle hlavy katolické církve "jsou střední cesty jen malým zpožděním katastrofy".

"Nemůžeme se spokojit jen s opatřeními, jež zmírňují (následky), či bojácnými a dvojznačnými kompromisy," uvedl papež před studenty. Studenty a vysokoškolsky vzdělané osoby vyzval, aby se nestarali jen o své blaho, ale aby vnímali své vzdělání, které je podle papeže stále "výsada", jako poslání pro usilování o "spravedlivější a více inkluzivní" společnost.

Současnou dobu papež označil za "velké ničení planety". Podle něj má mladá generace k dispozici ty nejpokročilejší vědecké a technologické prostředky. "Nespadněte, prosím, do pasti částečných a krátkozrakých pohledů," řekl papež.

Papežovi se mezi studenty katolické univerzity v Lisabonu dostalo podle agentury AP vřelého přijetí. Vyslechl si také několik studentů či bývalých studentů. Mezi nimi byla i íránská studentka, která utekla na Ukrajinu, ze které pak uprchla kvůli válce.

Dopoledne se papež setkal na apoštolské nunciatuře se skupinou ukrajinských dětí, kterým vyjádřil blízkost.

Ekologická a sociální témata papež František opakovaně zmiňuje ve svých projevech. Kritizuje ničení přírody a marginalizaci chudých. Příliš silný důraz na tato témata kritizují někteří konzervativní věřící či publicisté. Papež v minulosti odmítl, že by byl komunista.

Papež přicestoval do Portugalska ve středu na pětidenní návštěvu kvůli Světovým dnům mládeže, kde se očekává účast až jednoho milionu věřících. Akce vyvrcholí mší v neděli. Dnešek a pátek papež stráví hlavně menšími setkáními s mladými, v sobotu navštíví poutní místo ve Fátimě, kde se podle katolíků zjevila v roce 1917 třem malým dětem Panna Maria.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů