Sobota, 2. prosince 2023

Jak se orientovat při výběru základního nátěru?

V tomto článku se dozvíte více informací o základních nátěrech, penetracích a aditivech. Dočtete se například o jejich významu při povrchových úpravách. Porovnáme různé typy nátěrů, vysvětlíme účel primerů a popíšeme nejčastěji používaná aditiva v nátěrových hmotách. Přečtěte si náš článek a zjistěte, proč je výběr správného nátěru důležitý. Nátěry jsou vhodné nejen na beton, ale také na dřevo. Kliknutím na článek se dozvíte tyto informace a mnoho dalšího. Tak neváhejte a vrhněte se do čtení.

Jak se orientovat při výběru základního nátěru?

V následujícím článku se věnujeme tématu důležitých základních nátěrů, penetrací a aditiv. Možná jste nabyli dojmu, že základní nátěr povrchů je záležitost na stisknutí tlačítka, ale skutečnost je poněkud složitější. Správně zvolený základní nátěr může mít zásadní vliv na vzhled, ochranu a trvanlivost vrchního nátěru, tedy finální vrstvy.

Naším cílem je zmínit důležité informace a rady, které vám pomohou při výběru správných nátěrů. Poskytneme vám přehled o různých typech nátěrů a jejich vlastnostech a také o účelu a výhodách základních nátěrů. Dále se budeme zabývat přísadami používanými v nátěrech a jejich vlivem na výsledný povrch.
Jste připraveni dozvědět se nové informace o základních nátěrech, penetracích a aditivech? Objevte nové způsoby, jak dosáhnout skvělých výsledků a optimálně využít nátěrové hmoty a aditiva.
Základní nátěry
Při výběru a aplikaci nátěrů je důležité znát základní pojmy a typy nátěrů. Vysvětlíme vám proto pojmy, se kterými se můžete setkat, a porovnáme různé typy nátěrů a jejich vlastnosti.
Základní pojmy týkající se nátěrů
1. Akrylátové nátěry: Tyto nátěry jsou založeny na akrylátových pryskyřicích. Jsou rychleschnoucí, mají dobrou odolnost proti povětrnostním vlivům a poskytují vynikající vzhled.
2. Alkydové nátěry: Jsou založeny na alkydových pryskyřicích. Jsou odolné, mají delší životnost a jsou vhodné pro vnější povrchy, jako je dřevo a kov.
3. Vodou ředitelné nátěry: Jsou šetrnější k životnímu prostředí. Snadno se aplikují a rychle schnou.
4. Epoxidové nátěry: Epoxidové nátěry jsou založeny na epoxidových pryskyřicích a tvrdidlech. Jsou známé svou vysokou odolností vůči chemikáliím a mechanickému poškození.
Co doporučujeme zohlednit při výběru základních nátěrů?
 • Odolnost: Některé typy nátěrů nabízejí vyšší odolnost vůči povětrnostním vlivům, ultrafialovému záření nebo chemikáliím. Je důležité vybrat takový základní nátěr, který bude nejlépe vyhovovat požadovanému povrchu a prostředí.
 • Trvanlivost: Některé nátěry vydrží déle, aniž by bylo nutné je opravovat nebo znovu natírat, což je důležité zejména pro exteriérové aplikace.
 • Vzhled: Zvažte estetické požadavky a vyberte nátěr, který nejlépe vyhovuje požadovanému vzhledu povrchu.
 • Aplikace: Některé nátěry se nanáší štětcem, jiné stříkáním nebo válečkem. Pro dosažení optimálních výsledků je důležité zvážit techniku aplikace.
Naše doporučení pro výběr správného nátěru podle povrchu
 • Dřevěné povrchy: U dřevěných povrchů je důležité zohlednit typ dřeva a jeho vystavení povětrnostním podmínkám. Pro venkovní povrchy doporučujeme používat nátěry s vysokou odolností proti povětrnostním vlivům a ultrafialovému záření.
 • Kovové povrchy: U kovových povrchů je důležité zvážit možnost koroze a potřebu antikorozní ochrany. Pro kovové povrchy se často používají alkydové nátěry díky svým vysokým disperzním vlastnostem.
 • Betonové povrchy: Betonové povrchy mohou vyžadovat speciální nátěry, které jsou odolné proti praskání a poskytují ochranu proti pronikání vody a chemických látek.
Při výběru nátěru je důležité zvážit nejen typ povrchu, ale také konkrétní účel a prostředí, ve kterém bude nátěr použit. V případě pochybností nás neváhejte kontaktovat. Poradíme vám se správným výběrem a aplikací pro vaše požadavky.
Penetrace
Penetrace jsou speciálním typem povrchové úpravy určené k proniknutí do povrchu a zvýraznění jeho přirozené struktury a barvy. Vysvětlíme vám účel penetrací a jejich výhody v povrchových úpravách a různé typy penetrací.
Účel penetrací a jejich výhody při povrchových úpravách
 • zvýraznění přirozené struktury a barvy,
 • ochrana povrchu,
 • delší životnost povrchu.
Typy základních nátěrů
 • Olejové penetrace: Jsou na bázi oleje a často se používají na dřevěné povrchy, jako jsou dřevěné podlahy, terasy nebo nábytek. Penetrace na bázi oleje jsou schopny proniknout hluboko do dřeva, zvýraznit jeho strukturu a zajistit odolnost proti vlhkosti a poškrábání.
 • Akrylátové penetrace: Tyto penetrační prostředky jsou na bázi akrylátových pryskyřic a jsou oblíbené pro povrchové úpravy betonu. Poskytují ochranu před vnikáním vody, zabraňují vzniku trhlin a zvýrazňují barvu a strukturu betonu.
 • Penetrace na dřevo: Speciální penetrační prostředky určené pro dřevěné povrchy, které pomáhají zlepšit odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům a dodávají mu přirozený vzhled.
 • Penetrace na beton: Tyto penetrační prostředky jsou určeny speciálně pro betonové povrchy a pomáhají zlepšit odolnost betonu proti vlhkosti, skvrnám a poškození.
Při aplikaci penetrací je důležité dodržovat pokyny výrobce a řídit se jeho doporučeními. Pokud si nejste jisti svým výběrem, obraťte se na naše specialisty, kteří vám pomohou vybrat ideální penetraci pro váš povrch.
Přísady
Přísady jsou důležitou součástí nátěrových hmot a jejich úkolem je zlepšovat jejich vlastnosti. Probereme význam přísad v nátěrových hmotách, jejich účel a popíšeme nejčastěji používané přísady v nátěrových hmotách. Uvedeme také doporučení pro jejich výběr.
Význam aditiv v nátěrech a jejich účel
 • Zvýšení přilnavosti: Přísady zvyšující přilnavost zajišťují lepší přilnavost nátěru k povrchu. Tím se minimalizuje riziko odlupování nátěru.
 • Zvýšení trvanlivosti: Přísady zlepšující trvanlivost nátěru dodávají mu větší odolnost vůči vnějším vlivům, jako je sluneční záření, vlhkost, změny teploty nebo mechanické namáhání.
 • Ochrana proti plísním a hnilobě: Přísady s antimikrobiálními vlastnostmi zabraňují růstu plísní, hniloby a dalších mikroorganismů na povrchu, čímž udržují povrch čistý a zdravý.
 • Zlepšení aplikace: Aditiva mohou zlepšit proces nanášení barvy, například zvýšit rychlost schnutí, zlepšit roztíratelnost nebo lépe kontrolovat tok barvy.
Nejběžnější přísady používaná v nátěrových hmotách
 • Biocidy: Představují ochranu proti plísním a mikroorganismům, které by mohly poškodit nátěry.
 • UV stabilizátory: Tyto přísady se do nátěrů přidávají na ochranu před degradací způsobenou slunečním zářením. Zajišťují delší životnost nátěru a udržují stálost barvy a vzhledu.
 • Přísada pro regulaci vlhkosti: Tato přísada pomáhá regulovat povrchovou vlhkost a minimalizovat problémy spojené s kondenzací nebo pronikáním vlhkosti do nátěru.
 • Ředidla: Přidávají se do nátěrů za účelem regulace viskozity a zlepšení roztíratelnosti. Usnadňují nanášení nátěru a zajišťují rovnoměrný a hladký povrch.
Jak vybrat správný základní nátěr?
 • Pro vnější povrchy je důležité vybírat nátěry s přísadami, které zajišťují ochranu proti povětrnostním vlivům, jako jsou UV stabilizátory a přísady pro odolnost proti vlhkosti.
 • Pro vnitřní povrchy, kde je vysoká vlhkost nebo riziko vzniku plísní, je vhodné zvolit nátěry s biocidy a přísadami pro kontrolu vlhkosti.
 • Při výběru nátěru pro specifické povrchy, jako je dřevo nebo beton, se doporučuje zvolit nátěr s přísadami, které zlepšují přilnavost a ochranu povrchu.
Při výběru nátěru s přísadami je důležité zohlednit specifické potřeby povrchu a prostředí, ve kterém bude nátěr používán. Naši pracovníci vám rádi pomohou s výběrem a zodpoví veškeré vaše dotazy.
Výběr správné barvy je důležitý!
Zaměřili jsme se na základní nátěry, penetrace a přísady a jejich význam při povrchových úpravách. Společně shrneme 3 hlavní body:
1. Při výběru nátěrových hmot je důležité znát rozdíly mezi jednotlivými typy nátěrů a jejich vlastnostmi. Správný výběr vhodného nátěru pro daný povrch a účel je klíčem k dosažení požadovaných výsledků.
2. Penetrace mají svůj vlastní účel a mohou být velmi užitečné pro zvýraznění přirozené struktury a barvy povrchu. Jejich aplikace je důležitá pro dosažení autentického vzhledu a ochranu povrchu.
3. Přísady v nátěrech mají různé účely, jako je zlepšení přilnavosti, trvanlivosti, ochrana proti plísním a další. Správné použití aditiv přispívá k lepšímu výkonu a trvanlivosti nátěru.
Výběr správných základních nátěrů je klíčem k dosažení kvalitních a trvanlivých povrchových úprav. Doufáme, že jsme vám poskytli užitečné informace a inspiraci při práci s nátěrovými hmotami, penetračními prostředky a aditivy. Kvalitní základní nátěry si můžete vybrat na našem webu. Pokud si nevíte rady s výběrem, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme!
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů