Čtvrtek, 30. listopadu 2023

Den za používání méně věcí

Zdá se, že každý den, který uplyne, vede k tomu, že se v našich životech hromadí stále více zbytečností. Nejnovější technické hračky, nejnovější kuchyňské vychytávky, nejnovější cokoliv, to vše musíme mít k dispozici...

Den za používání méně věcí

Horší je, že máme tendenci používat spoustu jednorázových nádob a papírových ručníků a prostě, no, zbytečnosti. To vše přispívá k prostředí a světu, ve kterém žijeme, a Use Less Stuff Day nás vybízí, abychom se na toto chování kriticky podívali a udělali, co je v našich silách, abychom je omezili.


Den historie používání méně věcí
Opravdu musíme pochopit, že touha po blahobytu v současné společnosti je psychotická. Toužíme po věcech, které nepotřebujeme ani si neužívame.

Richard Foster
Use Less Stuff Day byl založen jako součást kampaně zaměřené na záchranu životního prostředí a na záchranu světa. Samozřejmě, co je skutečně potřeba pochopit, je, že nezachraňujeme svět, ale sami sebe. Země se bude točit bez ohledu na to, co s ní uděláme, a život na ní se prostě přizpůsobí novému prostředí, které jsme vytvořili.

Každý rok používáme doslova tuny plastových lahví, máme mikrokuličky z našich šamponů a pleťových peelingů, které si najdou cestu do oceánu, propalujeme si cestu obrovským množstvím zdrojů, zatímco pokračujeme ve vylepšování toho, co vlastníme, a vyhazujeme loňské modely.

Nevládní organizace se zapojily, aby se nás pokusily povzbudit, abychom pracovali na záchraně před sebou samými, a jedním z nejlepších způsobů, jak to zvládnout, je kontrolovat naši spotřebu zdrojů.

Jak oslavit Den používání méně věcí
Používali jste vodu balenou v plastových lahvích? Pořiďte si do kohoutku filtr a lahvujte si ji sami do skleněných lahví. Obvykle se ráno zastavíte a dáte si kávu v kelímku na jedno použití? Místo toho si ji uvařte doma a zachraňte pár stromů.

Zkontrolujte svůj šampon a čisticí prostředek na obličej a ujistěte se, že neobsahuje žádné plastové mikrokuličky, protože ty se smývají až do oceánu a hromadí se v obrovských objemech, a vezměte si z domova tašku a použijte ji v potravinách místo těch, které tam poskytují. O tom je Use Less Stuff Day!
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů