Pátek, 9. května 2025

Problémové lokality v Přerově bude kvůli černým skládkám střežit fotopast

Problémové lokality v Přerově bude kvůli černým skládkám střežit fotopast

Problémové lokality v Přerově, kde často vyrůstají černé skládky, bude střežit fotopast. Mobilní zařízení bude město umisťovat na různá místa podle potřeby, informovala ČTK mluvčí radnice Lenka Chalupová. Město si od tohoto kroku slibuje, že se podaří častěji usvědčovat viníky, kteří odkládají odpady mimo určená místa. Technické služby za jejich likvidaci platí ročně kolem dvou milionů korun. Lidé mohou za černou skládku ve správním řízení dostat pokutu až 50.000 korun, firmy až deset milionů korun.

Přerované mají na území města k dispozici dva sběrné dvory, na které mohou vysloužilé věci zdarma odkládat nebo je tam nechat za úplatu odvézt. I přesto Technické služby města Přerova likvidují téměř denně černé skládky, které jsou viditelné u popelnic i schované na odlehlých místech. I přes osvětu a upozornění se podle zástupců radnice situace nelepší.

"Proto jsme se ve spolupráci s technickými službami rozhodli do problémových lokalit instalovat fotopast se záznamem. Ten se stane součástí podnětů, které budou ze strany odboru majetku zasílány k zahájení přestupkového řízení. Fotopast je mobilní, takže místa budeme průběžně podle potřeby obměňovat," uvedl náměstek primátora Miloslav Dohnal (ODS).

Dlouhodobě jsou problémové některé zahrádkářské a chatové oblasti v místních částech Přerova, kam odkládají odpadky lidé, kteří místem jen projíždějí. "Černou skládkou je ale i odpad odložený kdekoliv jinde ve veřejném prostoru, a to i v okolí odpadových nádob. Jako černá skládka může být klasifikován i starý gauč vyhozený u kontejnerů nebo kousek obecního pozemku za plotem, kam si někdo 'dočasně' uloží staré harampádí z domu nebo kůlny, protože si jím nechce hyzdit zahrádku," doplnil Petr Školoud z odboru majetku města.

Problémové lokality střeží kvůli odpadům kamery a fotopasti od ledna 2021 také v Olomouci. Monitorují dění na některých stanovištích kontejnerů na tříděný odpad, kam lidé často odkládají i velký odpad patřící do sběrného dvora. I tam si radnice od instalace kamer a fotopastí slibovala úbytek těchto nepovolených skládek. Již v minulosti se touto cestou vydal také například Šternberk.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů